Fed a ropa pomohly k růstu amerických akcií

Americké akciové trhy dnes rostly poté, co Fed dle očekávání rozhodl o zvýšení sazeb. Centrální bankéři ale zaujali méně agresivní postoj, než se očekávalo. K ziskům Wall Street pomohl také obrat na cenách ropy.

Dow Jones v závěru obchodování stoupl o 0,54 procenta na 20 950,10 bodu, když k ziskům pomohly hlavně akcie UnitedHealth. Dařilo se také akciím Apple. Širší index Standard & Poor‘s 500 posílil o 0,84 procenta na 2385,26 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na úrovni 5900,05 bodu se ziskem 0,74 procenta.

Fed dnes po třech měsících opět zvýšil svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,75 až jedno procento. Letos čeká dvojí růst úroků. V roce 2018 by pak sazby měly růst třikrát. „Většina lidí očekávala mnohem více jestřábí postoj,“ podotkla Diane Swonková z DS Economics.

Podle FOMC bude další zvyšování sazeb bude „postupné“. „Ve světle nynějších a očekávaných podmínek na trhu práce a vývoje inflace se FOMC rozhodl pro růst sazeb, Krátkodobá rizika pro hospodářský výhled zůstávají vyrovnaná,“ odůvodnil dnešní rozhodnutí Fed.

Z ekonomiky dnes přišla zpráva o inflaci. Spotřebitelské ceny v únoru meziročně rostly o 2,7 procenta dle očekávání. Proti předchozímu měsíci rostly jen o 0,1 procenta, výrazně pomaleji než v lednu, kdy rostly o 0,6 procenta.

Newsletter