Fed a volby aneb dolar pod palbou otazníků

Americký dolar se nedávno opět zotavil, což podnítilo zejména defilé mluvčích amerického Federálního rezervního systému z minulého týdne, kteří varovali trh, že se nechal příliš ukolébat vyhlídkami na další zvyšování úrokových sazeb. Šlo zjevně o předem domluvenou akci. Dva regionální prezidenti poboček centrální banky zmínili výhled na dvě až tři zvýšení úrokových sazeb do konce roku, zatímco trh v poslední době pracuje stěží s jedním navýšením. Nejostřejší komentář pak zazněl od vlivného prezidenta newyorského Fedu Williama Dudleyho, který jasně uvedl, že pokud budou ukazatele nadále směřovat k zotavení americké ekonomiky, Fed bude preferovat „letní“ zvýšení úrokových sazeb.

Skepse trhu ohledně dalšího očekávaného kola tzv. úrokové noirmalizace se jevila jako naprosto odůvodněná díky zcela umírněnému ústřednímu bodu komentáře na březnovém jednání FOMC. V té době bylo jasné, že celý ten neklid na trhu, který poznamenal počátek roku, Fed řádně vyděsil, zejména s ohledem na devalvaci čínské měny a prudký pokles cen akcií a hypotečního trhu, což naznačovalo na zvyšující se potíže s úvěry na trhu spekulačních obligací. Samozřejmě to byla vlastní umírněná rétorika americké centrální banky, která od té doby přispěla k oživení apetitu k riziku.

Nyní je tudíž otázka pro trhy dvojí. Za prvé, je americká ekonomika dostatečně silná, aby mohla zaručit několik dalších úrokových zvýšení, zvláště pokud nahlédneme do politického kalendáře? Minimálně příští zvýšení sazeb v červnu nebo červenci se jeví jako hotová věc, pokud se tržní ukazatele pouze odchýlí, nebo zůstanou ve stávající podobě. Za druhé, budou světové trhy schopné odolat restriktivním důsledkům silného amerického dolaru, či budeme riskovat opakování situace z konce roku 2015 a začátku roku 2016, kdy silnější americký dolar vytrestal rozvíjející se tržní měny a akcie, zhoršil situaci kolem devalvace jüanu a téměř vedl k celosvětovému medvědímu trhu na únorových minimech?

Na adresu americké centrální banky je také potřeba položit otázku, zda mohou americkou ekonomiku ohrozit i letošní nejpodivnější prezidentské volby v moderních dějinách Spojených států. Podíváme-li se na druhou polokouli do Spojeného království a na nejistotu panující ohledně britského referenda o odchodu Spojeného království z EU, je jasné, že nejistota ohledně výsledku hlasování mohla přispět k významnému oslabení letošního vývoje britské ekonomiky. Mohla by politická situace ve Spojených státech představovat podobnou překážku důvěry v podnikání? Koneckonců některé nedávné průzkumy ukázaly, že všeobecně nenáviděný Donald Trump byl nicméně schopen v listopadu vytěsnit stále hůře se prosazující a rovněž všeobecně neoblíbenou Hillary Clintonovou.

Stane se vůbec Clintonová prezidentskou kandidátkou Demokratické strany? I nadále je v centru pozornosti vyšetřovacího týmu FBI kvůli využívání svého osobního e-mailu pro služební účely v době, kdy působila jako ministryně zahraničí, a její tvrdě útočící protivník Bernie Sanders by mohl využít své stoupající popularity k napadení její nominace na červencovém sjezdu Demokratické strany, zvláště pokud 7. června zvítězí v demokratických primárkách v Kalifornii.

Jinými slovy, Fed je velice choulostivé místo, a to nejen co se týče pohledu do amerického politického kalendáře, ale také co se týče případných dopadů jeho působení na globální světovou ekonomiku. V tuto chvíli americká centrální banka stahuje rolety a vyhlašuje naprostou závislost na nových ukazatelích amerického trhu. Trhy čeká velice zajímavé a pravděpodobně volatilní druhé pololetí tohoto roku, zatímco my budeme manévrovat mezi těmito otázkami a americký dolar pravděpodobně nadále poroste.

Newsletter