Fed bankám: Změňte se, nebo budete menší

Banky musejí změnit způsob odměňování svých zaměstnanců a upevnit firemní kulturu, která zamezí nechtěnému jednání, v opačném případě bude „neodvratitelným závěrem, že firma je příliš velká a komplexní na to, aby byla efektivně řízena a v takovém případě musí být dramaticky zmenšena na takovou úroveň, na které ji efektivně řídit bude možné,“ vzkázal bankám William C. Dudley, prezident New Yorské pobočky Fedu.

Dudleyho komentáře, které následují bankovní skandály zahrnující manipulace se sazbou Libor či obchodování na měnovém trhu a zachycuje agentura Bloomberg, byly vysloveny na setkání centrálních bankéřů newyorského Fedu za uzavřenými dveřmi v diskusi, která se týkala „kultury a chování Wall Street“.

Velké americké banky byly v předchozích letech obviňovány z toho, že podstupovaly nepřiměřeně velké riziko, jež vedlo k finanční krizi v roce 2008, která odstartovala nejhorší ekonomický kolaps od dob Velké deprese. Zákonodárci od té doby přijali mnoho opatření a zásadních revizí pravidel, aby zabránili znovu opakování výše zmíněného scénáře.

Dudley míní, že bylo správné se ptát, zda „pouhá velikost, komplexnost a rozměr v globálním měřítku velkých finančních institucí dneška, je činí současně příliš velkými, aby se daly úspěšně řídit.“

Bankám se taková slova jistě líbit nebudou. Šéf Barclays David Walker poznamenal, že by bylo dobré, aby bankám bylo umožněno rozvíjet vlastní firemní kulturu, spíš než aby to regulátoři dělali za ně.

Snahou regulátorů bude tlačit odměňování spíše do sféry dluhu, než akciových programů (aby byla přerušena návzanost na tržní cenu akcie) a budovat registry, které odměny zmapují. Pokuty za případné provinění bank vůči pravidlům pak dle Dudleyho mohou být placeny z odložené výplaty kompenzací vrcholových manažerů banky. „To by mohlo zvýšit finanční motivaci těch, kteří jsou schopni odhalit špatné chování v raných fázích či jim zcela předejít,“ dodal Dudley s tím, že od roku 2008 přesáhly pokuty uvalené na velké americké banky 100 miliard dolarů.

Dudley citoval problémy spojené s komplexností společností jako například AIG, JPMorgan Chase & Co. Rozdíly v obchodních praktikách mezi jednotlivými zeměmi také skýtají další nebezpečí, čímž Dudley narážel především na francouzskou BNP Paribas SA za porušení amerických sankcí či švýcarskou Credit Suisse Group AG za daňové úniky.

Podle Dudleyho by také banky měly dávat větší slovo „morálního profilu“ přijímaného zaměstnance. Pual Sorbera z headhunterské společnosti Alliance Consulting pro Bloomberg poznamenal, že to lze těžko očekávat, dokud k tomu banky nebudou nějakým způsobem donuceny a totéž platí o představách Dudleyho. „Dokud to nezakotví regulace včetně konkrétních požadavků a sankcí,“ dodal.

Newsletter