Fed by měl zvýšit sazby, letos počtvrté. Trumpovi navzdory

Americká centrální banka dnes zřejmě zvýší úrokové sazby, letos by to byl čtvrtý „hike“. Dnešní rozhodnutí může být nejdůležitější od zvýšení sazeb v prosinci 2015. Fed zvýší základní sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25 až 2,50 procenta. Zároveň se čeká, že Jerome Powell a spol. naznačí, že v příštím roce se sazby nebudou zvyšovat tak rychle, jak Fed dříve avizoval. V září Fed očekával trojí zvyšování sazeb v příštím roce.

Zeleným bankovkám nepomáhají komentáře prezidenta Donalda Trumpa k Fedu. Dnešní „hike“ by tak mohl způsobit hněv v Bílém domě. Trump na Fed útočí kvůli zvyšování sazeb opakovaně. Centrální bankéři podle něj podkopávají jeho úsilí o posílení ekonomiky. Včera na twitteru varoval, aby centrální bankéři neudělali „další chybu“. 

Dolaru se včera nedařilo a proti euru oslaboval. Někteří analytici se domnívají, že dolar začne opět posilovat, a to za předpokladu, že si bude Fed jistý zpřísňováním měnové politiky v roce 2019. Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se včera dostal nejníže za posledních šest dnů. 

Dnes ráno se dolar k euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1394 EURUSD. Dolarový index se nachází na hodnotě 96,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1328 do 1,1434 EURUSD.*

Trh nadále sleduje bouřlivou situaci kolem brexitu. Do hlavního data, tedy do 29. března, zbývá 100 dnů. Jak bude „odchod“ Británie z unie vypadat je stále ve hvězdách. Mluvčí premiérky Theresy Mayové včera oznámil, že vláda začne v plném rozsahu realizovat plány pro odchod z Evropské unie bez dohody s unií. 

Den před zasedáním Bank of England bude zveřejněna inflace v Británii. Index spotřebitelských cen by měl v listopadu meziročně zpomalit na 2,3 procenta z 2,4 procenta v říjnu.

Z dat dnes bude zveřejněna stavební výroba v eurozóně za říjen. Ve Spojených státech budou zveřejněny prodeje existujících domů. 

Zítra bude naposledy v letošním roce jednat bankovní rada České národní banky. Od srpna 2017 zvýšila ČNB sazby celkem sedmkrát. Z průzkum agentury Reuters vyplývá, že banka si zřejmě dá se zvyšováním pauzu. Domácí ekonomika vykazuje známky zpomalení. Celkem 11 analytiků tak uvedlo, že hlavní úroková sazba zítra zůstane na 1,75 procenta. 

V únoru by už ale ČNB zvýšit sazby dle analytiků měla. Devět z jedenácti analytiků uvedlo, že hlavní sazba se zvýší na dvě procenta. Jeden analytik čeká ke konci prvního čtvrtletí příštího roku růst na 2,25 procenta.

Dnešek je bez domácích dat. Poslanci budou schvalovat státní rozpočet na příští rok. Dle očekávání by měla Sněmovna rozpočet schválit. Státní kasa by měla v roce 2019 hospodařit se schodkem 40 miliard korun. Celkové výdaje jsou 1,505 bilionu a příjmy 1,465 bilionu korun. 

Koruna včera posilovala vůči oběma hlavním světovým měnám. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,73 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,69 až 25,79 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,55 až 22,75 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter