„Fed Days“ a S&P 500 jako sázka na jistotu? Až 10krát vyšší výnos

Pozornost všech investorů se dnes upírá ke Spojeným státům. Během dnešního večera bude zveřejněno rozhodnutí Federálního rezervního systému ohledně úrovně hlavní úrokové sazby. Byť většina očekávání pracuje s verzí ponechání sazeb v rozmezí 0,25-0,5 %, nikdo nemůže s jistotou říci, že vidí do hlavy Janet Yellenové a dalším členům měnového výboru. Dá se tak čekat, že volatilita trhů bude relativně vyšší. To se týká i indexu S&P 500, jehož vývoj během tvz. „Fed Days“ vykazoval mnohem lepší výkon než kdykoliv jindy.

Podle studie společnosti Bespoke Investment si sledovaný index od roku 1995 připsal průměrné zhodnocení +0,34 % jen během dnů, kdy zasedal měnový výbor Fedu. Ve srovnání se všemi ostatními dny jde o zhruba desetkrát lepší výsledek pozorovaný za tu samou dobu.

Cosi neobvyklého se právě děje na trzích

„Fed Days představovaly od roku 1995 pouze 3 % všech obchodních seancí, ovšem zhruba 35 % z celkového zisku sledované periody bylo vytvořeno právě v těchto dnech,“ přepisuje slova studie server CNBC. Ukázalo se rovněž, že pokud by investor od roku 1995 držel index S&P 500 pouze během dní, kdy zasedal Fed, sto dolarů by se zhodnotilo na 178. Investice té samé částky do stejného instrumentu by se během všech ostatních dnů zhodnotila na 260 dolarů.

Během posledních dvou zasedání měnového výboru však sledovaný index klesl o -0,12 a -0,18 %. To se podle analytického týmu Bespoke dá vysvětlit dobou, kdy tyto akce proběhly, tedy v červnu a červenci.

„Během červnového a červencového zasedání se indexu moc nedařilo. Bylo to dáno tím, že pro oba tyto měsíce je charakteristická poměrně nízká volatilita. V případě září a října je tomu právě naopak. Jedná se o jedny z nejvolatilnějších měsíců roku. Září pak rovněž patří k těm, kdy trhy dosahovaly nejhorších výkonů ze všech 12 měsíců.“

Newsletter