Fed dlouho věděl o sázkách JPMorgan, které vedly k obří ztrátě

Čtyři roky před vyústěním v obří ztráty věděla newyorská pobočka americké centrální banky Fed o obrovském objemu sázek obchodníků banky JPMorgan na evropské cenné papíry, později známé jako kauza „londýnská velryba“. Přesto nezasáhl, uvedl podle agentury Reuters ve vyšetřovací zprávě úřad generálního inspektora Fedu – OIG. Podle Reuters je to další z případů, kdy dohled newyorského Fedu nad Wall Street selhal.

Fed bankám: Změňte se, nebo budete menší

Kauza „londýnská velryba“ započala v roce 2008. Trader JPMorgan vstoupil do pozice, ve které skrze finanční deriváty mohutně sázel na růst cen evropských cenných papírů. Tu postupně dále navyšoval a skutečný rozsah těchto sázek přes regulátory jeho spolupracovníci souběžně kryli, vyplývá z vyšetřovací zprávy dle Reuters. Kauza praskla v roce 2012, kdy byla banka JPMorgan nucena k jednorázovému odpisu a obchodní ztrátě 6,2 miliady dolarů a více než jednou miliardou dolarů byla pokutována za špatné řízení rizik regulátory ve Spojených státech a Velké Británii.

K výsledku kauzy dle OIG přispěla i výměna v týmu expertů, kteří na JPMorgan v období po rozpuku finanční krize dohlíželi, která proběhla v roce 2011. Přispět k výsledku kauzy měly také samotné rozpory mezi regulátory a omezenost zdrojů kontrolorů. Prověrky evropských pozic banky tak neproběhly.

„Je pěkné si myslet, že s novými lidmi na ministerstvu financí a v newyorském Fedu se podrobí prověrce celý systém bankovního dohledu, řekl bych ale, že se to stane až po další finanční krizi,“ řekl pro Reuters bývalý právní poradce rady guvernérů Fedu Cornelius Hurley.

Zpráva OIG vrhá stín na newyorský Fed. V amerických médiích se v září objevily nahrávky, které zachycují váhání zaměstnanců newyorského Fedu, pokud ti měli požadovat například od Goldman Sachs odpovědi na regulatorní otázky a vydávat bance doporučení na základě svých zjištění.

„Generální inspektor popsal další z dílů seriálu, dokládajícího, že regulátoři svědomitostí práce neoplývají. … Jsou totiž svou prací závislí na bankách stejně jako jsou banky závislé na jejich krocích,“ cituje Reuters Hurleyho, který nyní vede Centrum financí a práv na univerzitě v Bostonu. 

JPMorgan v poslední době stíhá řada jí se týkajících skandálů. Výrazným z nich je obří únik dat o klientech, předčasné zveřejnění kvartálních výsledků banky třetí stranou nebo pokutování v kauze manipulace sazeb Libor.

JPMorgan utekly dřív kvartální výsledky. Je venku ze ztráty

K úniku dat o 76 mil. domácností od JPMorgan bylo klíčové heslo zaměstnance

Newsletter