Fed dnes nepřekvapí. Padl další Trumpův ministr

Devizové trhy pomalu vstřebaly výsledek amerických voleb, v nichž demokraté ovládli Sněmovnu reprezentantů a republikáni posílili kontrolu nad Senátem. Pozornost se dnes zaměří na zasedání Fedu, výsledek budeme znát ve 20:00, tentokrát ale bez tiskové konference. Trh je z 92 procent přesvědčen o tom, že sazby zůstanou v pásmu 2,00 až 2,25 procenta.

I při absenci tiskové konference je dnes pravděpodobné, že se rétorika amerických centrálních bankéřů nezmění. Co se v září změnilo, byl forward guidance Fedu – vyškrtnut byl termín „akomodativní“ měnová politika. Další zvýšení sazeb má přijít již na zasedání v prosinci, pravděpodobnost jejich růstu je 84 procent. Fed letos zvýšil sazby třikrát.

Kromě voleb přišla z USA včera večer středoevropského času další důležitá zpráva. Ministr spravedlnosti Jeff Sessions na výzvu prezidenta Trumpa rezignoval. Podle demokratů to může ohrozit vyšetřování kauzy ruského vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Nástupce Sessionse by měl Trump oznámit později. Dočasně ho nahradí personální šéf ministerstva Matthew Whitaker. Jmenování nového ministra musí potvrdit Senát, který i nadále ovládají republikáni.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1424 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,26 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1434 do 1,1549 EURUSD.*

Česká měna včera vůči euru stagnovala, kurz se pohyboval zhruba kolem 25,86 EURCZK. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,87 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,93 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,42 do 22,63 USDCZK.*

Na domácí scéně se dozvíme další důležité číslo. Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámí míru nezaměstnanosti za říjen. Čeká se pokles na 2,9 procenta za zářijových tří procent. 

Podle ekonoma Roklen Michala Šoltése nenabídne statistika podílu nezaměstnaných žádný nový příběh a udrží se u tří procent. „Nadále tak pokračuje nedostatek pracovních sil, které by mohly zaplnit volná pracovní místa v české ekonomice. V odborných kruzích je patrné, že jak v krátkém, tak i v dlouhodobém horizontu bude muset česká ekonomika přilákat a aktivně zapojit na trh práce ekonomické migranty,“ doplnil Šoltés. 

Míra nezaměstnanosti se zhruba od letošního května pohybuje na relativně stabilní úrovni kolem tří procent. Letos v dubnu došlo poprvé k tomu, že počet volných pracovních míst převýšil počet nezaměstnaných osob, uvedl Ladislav Kučera, ředitel společnosti HAYS v České republice. „Volná místa v ČR stále přibývají, i když už pomalejším tempem. Nejvíce nedostatkovými sektory z hlediska počtu pracovníků jsou bezesporu všechny obory technické, ať už se jedná o výrobu nebo o pozice IT specialistů,“ dodal.

„Obzvláště v posledních měsících pozorujeme, jak se české firmy dělí na dva pomyslné tábory. Jeden z nich stále bojuje s nedostatkem zaměstnanců navyšováním mezd – to se týká zejména nekvalifikovaných pracovních míst, podpůrných rolí či obchodně zaměřených pozic. Druhá skupina zaměstnavatelů jsou společnosti, které se pomalu přiblížily pomyslným mzdovým stropům a výrazněji už mzdy zvyšovat nechtějí, nebo jen v případě velmi urgentní potřeby. Tyto firmy se pak zaměřují spíše na revizi systému firemních výhod a benefitů a budování dobrého jména zaměstnavatele na trhu,“ poznamenal Kučera. Podle něj lze očekávat, že v následujících týdnech míra nezaměstnanosti v důsledku sezónních pracovních míst ještě klesne. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter