Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabil nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

Fed drží špendlík proklatě blízko megabubliny na akciovém trhu

V uplynulých letech mnoho zástupců americké centrální banky (Fedu) tvrdilo, že rychle rostoucí ceny akcií a nemovitostí je pozitivní jev. Na trzích se však mezitím nafoukla obří bublina. Fed přitom v poslední době začal ústy některých bankéřů naznačovat, že by se úrokové sazby mohly zvýšit více, než dosud signalizovali. A to zvyšuje riziko, že bublina praskne.

O zvyšování sazeb členové Fedu v uplynulých letech hovořili mnohokrát, na činy však poprvé po sedmi letech, kdy se sazby v rámci snahy o podporu hospodářského růstu držely na rekordním minimu 0,0 až 0,25 %, došlo až 14.prosince 2016. Další „hike“ přišel 15.března 2017 a tento trend bude zřejmě v průběhu letošního roku dále pokračovat. Šéfka Fedu Janet Yellenová pro rok 2017 signalizovala celkem trojí zvýšení, šéf bostonského Fedu Eric Rosengren nedávno dokonce čtyřnásobné.

Je to tu! Fed zvyšuje sazby. Letos čeká ještě dvojí zvýšení

Upustit vzduch

Rosengren přitom podle serveru Finanzen100.de sice řekl, že „ocenění akciového trhu není hnacím motorem měnové politiky,“ krátce na to však připustil, že „vysoké ceny akcií jsou pro centrální banku dalším důvodem, aby zpřísnila měnovou politiku rychleji.“ Přesto, že tedy Fed zpravidla tvrdí opak, chce tak možná z akciové bubliny upustit trochu vzduchu.

O tom svědčí i slova Johna Williamse, šéfa pobočky Fedu v San Franciscu. Podle něj ocenění na akciovém trhu „může být trochu napěněné a spadnout“ kvůli zklamání z fiskální politiky Donalda Trumpa. „Myslím, že vnímání trhu ohledně toho, co se stane, trochu předběhlo realitu (finanční politiky),“ uvedl. Williams přitom nevyloučil, že Fed letos zvýší sazby hned čtyřikrát. Fed by se navíc podle něj mohl začít zbavovat státních dluhopisů a hypotéčních úvěrů, které drží, dříve, než bude vědět, jak daleko by tyto prodeje měly jít. „Mohli bychom začít s normalizací rozvahy, a teprve potom se rozhodnout, zda skončíme v bodě X nebo Y,“ řekl Williams.

Změna nálady Fedu v posledních měsících je podle serveru více než pozoruhodná. V minulosti jeho bývalý šéf Ben Bernanke a řada jeho kolegů pravidelně říkali, že akciový efekt je velmi pozitivní jev. Zdůvodňovali to tím, že růst cen akcií, dluhopisů a nemovitostí vede k tomu, že se Američané cítí bohatší a tím více spotřebovávají, což silně podporuje ekonomiku. A nyní chce Fed najednou intenzivně zvyšovat sazby, aby splaskl bublinu na trhu dluhopisů, po které by praskla bublina akciová, založená na mizivých úrocích na úvěrovém trhu.

Ještě v polovině října 2016 Yellenová prohlašovala, že chce „vysokotlakou ekonomiku“, aby stlačila nezaměstnanost ještě níž a více povzbudila spotřebu. Podle jejích vyjádření přitom Fed počítá s „rizikem vyšší inflace“ a neutáhne měnovou politiku ani přes rostoucí inflaci.

Hodit to na Trumpa?

Co se v uplynulých měsících změnilo tolik, že Fed tak radikálně otočil? Jediné, co se změnilo, je, že Donald Trump 8.listopadu 2016 vyhrál volby. Fed hned na dalším měnovém zasedání 14. prosince zvýšil sazby. Pokud by bublina na trzích opravdu praskla, měl by tak Fed podle serveru na koho to hodit. Trump během volební kampaně prohlašoval, že stále více „politická“ centrální banka drží sazby nízko proto, aby pomohla ve volbách demokratům a přitom nafukuje „velkou, tučnou a ošklivou bublinu“, která praskne, až Fed sazby zvýší. Trump tehdy prohlásil, že krach na burze vyvolá i malé zvýšení sazeb.

Trump vs. Yellenová: Kdo hru rozehrál, kdo ještě není na hřišti?

To se zatím nestalo, ale do budoucna to nelze vyloučit. Poslední výroky zástupců Fedu jednoznačně signalizují, že Fed z trhů aktiv, zejména akcií, chce upustit trochu vzduchu. Problém však je, že při tak obří velikosti bubliny hrozí riziko, že při nejmenší chybičce bublina s velkým rámusem praskne.

„Rostoucí poměr majetku a příjmů je další důvod se zvyšováním sazeb pokračovat,“ uvedl Willliams s poukazem na čistý majetek domácností, tedy hodnotu majetku (nemovitosti, akcie, dluhopisy, atd.) mínus dluhy. Čistý majetek podle posledních údajů dosahuje 650 % disponibilního příjmu domácnosti. To je hodnota jen lehce vyšší, než je dosavadní rekord ze začátku roku 2007, a při dalším růstu cen akcií a nemovitostí by číslo mohlo dále výrazně růst. Současná bublina by tak byla mnohem větší, než kdy dříve.

Riziko, že při snaze o upuštění trochy vzduchu, dojde spíše k masívnímu krachu, se tak ještě zvyšuje. Yellenová a její kolegové by se to pak museli nějak pokusit přehodit na Trumpa. Jeho jméno je přeci jen s poslední rally na Wall Street neodmyslitelně spjato. Co však bude nový americký prezident dělat, jestliže se Fedu podaří akciovou bublinu opravdu propíchnout?

Newsletter