Evropské i americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Fed: Ekonomika USA dál roste, výdaje podporuje levný benzin

Americká ekonomika pokračovala během posledního měsíce a půl v expanzi. Solidní růst byl patrný zejména u spotřebitelských výdajů, které dostaly vzpruhu díky levnému benzinu. Uvedla to dnes americká centrální banka (Fed) ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. 

Zlepšování největší světové ekonomky mimo jiné odráží to, že Fed poprvé v tomto roce neměl potřebu vymezovat ve zprávě tempo růstu přívlastkem „mírné“. Manažeři firem jsou podle dílčích hlášení od Federálních rezervních bank z dvanácti měnových distriktů nadále optimističtí a síla ekonomiky se projevuje i v průmyslovém sektoru a na trhu práce. 

„Spotřebitelské výdaje si v říjnu a listopadu ve většině distriktů udržely trend zvýšeného růstu,“ uvedl Fed. „Některé kontakty označují za jeden z příspěvků k vyšším výdajům nižší ceny benzinu, zatímco brzký nástup mrazivého počasí povzbudil v některých oblastech nákupy zimního zboží,“ dodává zpráva. 

Růst zaměstnanosti byl široce rozprostřený. Zaměstnavatelé někde bojují o udržení klíčových pracovníků a nabízejí nová místa v odvětvích informačních technologií, strojírenství, právních a zdravotních služeb, zpracovatelského průmyslu a v dopravě. Řada distriktů hlásí mírné zvýšení nákladů na pracovní sílu, inflace ale zůstává utlumená, podotýká ve zprávě Fed. 

Dnešní zpráva bude jedním ze základů pro diskuse měnového výboru Fedu na jeho příštím zasedání, které se bude konat ve dnech 16. a 17. prosince. Údaje z ekonomiky podle mínění analytiků naznačují, že Fed bude moci začít se zvyšováním krátkodobých úrokových sazeb až ve druhé polovině příštího roku. 

Newsletter