Americká centrální banka pokračuje v nastavené úrovni měnověpolitické podpory. Sazby zůstávají beze změny, stejně tak i měsíční tempo nákupů aktiv. Podle slov guvernéra Fedu Powella se ekonomika posunula k dosažení cílů duálního mandátu, stále ale nejde o posun potřebný k zahájení snižování tempa nákupů aktiv.
Ekonomická aktivita podle Fedu posiluje, což je důsledek proočkovanosti a podpory ze strany hospodářské politiky. U sektorů, které byly pandemií nejvíce zasaženy, došlo sice na zlepšení, úplného zotavení ale dosaženo nebylo. Podmínky financování zůstávají akomodativní, inflace přitom vzrostla, ovšem dle centrální banky se tak stalo vlivem přechodných faktorů. Powell zdůraznil především tzv. úzká hrdla dodavatelských řetězců.
K tématu inflace dále uvedl, že její úroveň je vyšší, než centrální banka původně očekávala. Některé proinflační tlaky působí mnohem déle, přičemž pozorujeme náznaky jejich trvalejšího charakteru. Klíčové je, že dlouhodobá inflační očekávání zůstávají stabilní. Pokud by se ukázalo, že rostou nad rámec nastaveného inflačního cíle, Fed by dle slov guvernéra zasáhl.
Vývoj ekonomiky nadále závisí na průběhu pandemie, byť delta mutaci Fed nikterak explicitně nezmínil. Pokrok v očkování bude pravděpodobně i nadále snižovat dopady krize veřejného zdraví na ekonomiku, rizika pro ekonomický výhled však zůstávají. Americká ekonomika vykazuje zlepšení v procesu významného posunu směrem k nastavenému cíli cenové stability a plné zaměstnanosti, ovšem zcela této podmínky spojené s výhledem nákupů aktiv dosaženo nebylo. Měnový výbor proto provede další hodnocení na příštích zasedáních.
Tento výklad považujeme za odrazový můstek pro další posun v oblasti snižování tempa nákupů aktiv. Bude-li pokračovat zlepšování kondice amerického trhu práce, první detaily o tzv. taperingu by mohly být oznámeny už na srpnovém symposiu v Jackson Hole. Představení kompletního plánu pak očekáváme nejdříve na zářijovém zasedání (více jsme psali zde).
Dnešní komentář, byť nebyl zcela novou informací, jelikož se v obdobném duchu dříve vyjádřilo hned několik členů měnové výboru, přispěl k mírnému posunu střední a delší části americké výnosové křivky. Výrazněji přitom vzrostly střední splatnosti, což nadále udržuje plošší tvar křivky ve srovnání s obdobím na přelomu prvního a druhého čtvrtletí.
Pokles spreadu mezi pětiletým a třicetiletým dluhopisem o cca 4 bazické body pod hranici 120 bodů ihned po zveřejnění rozhodnutí značí, že trhy vnímaly výstup jako mírně jestřábí. Powellova rétorika byla však ve srovnání s prohlášením o rozhodnutí velmi opatrná. Plochá výnosová křivka ukazuje, že tržní výhled pracuje s Fedem utahujícím měnovou politiku v prostředí mnohem slabšího růstu, než s jakým tržní účastníci pracovali ještě na začátku letošního roku. Zásadní je podle nás v tomto směru pokles reálných sazeb, kde sledujeme zejména výnos desetiletého proti inflaci ochráněného dluhopisu, tzv. TIPS. Ten dnes klesl pod hranici -1,15 %, což pravděpodobně stálo za oslabením dolaru proti euru nad 1,1840 EURUSD.
Červencové zasedání potvrdilo, že hlavním tématem Fedu je snižování tempa nákupů aktiv. Otázka úrokových sazeb nebyla diskutována a je podle Powella v tuto chvíli velmi daleko od jakýchkoliv debat o možném zvýšení. V ideálním případě bychom se měli dočkat nejprve taperingu a až poté přijdou na řadu sazby. Fed v rámci současné prognózy vidí první zvýšení úroků v roce 2023, trh první hike zaceňuje podle futures eura proti dolaru už na konci roku 2022.