Fed je ochoten dočasně přestřelit inflační cíl

Federální rezervní systém na svém posledním, tedy květnovém, zasedání debatoval především o inflaci. Z této debaty nakonec vzešlo rozhodnutí o tom, že je americká centrální banka ochotna dočasně přestřelit nastavený inflační cíl na dvou procentech. Informaci o tom dnes přinesly Fed Minutes.

„Několik členů měnového výboru uvedlo, že nedávné zprávy o inflaci, na pozadí pokračujících vyhlídek solidního tempa hospodářského růstu, podporují představu o posunu inflace mírně nad inflační cíl na dvou procentech,“ stojí v dokumentu. „Bylo rovněž poznamenáno, že dočasné přestřelení bude zcela v souladu se symetrickým inflačním cílem a že vzhledem k cíli může podpořit ustálení dlouhodobých inflačních očekávání na konzistentních úrovních.“

I přes veškerá očekávání ohledně možnosti rychlejšího tempa normalizace sazeb, Fed Minutes poměrně jasně naznačily, že měnový výbor zůstává nakloněn pozvolnému zvyšování úroků. V rámci toho by na další zvýšení mohlo dojít v červnu, čemuž trh ještě před zveřejněním zápisu přiřazoval více než 90% pravděpodobnost. „Většina členů měnového výboru soudí, že pokud data potvrdí současný ekonomický výhled, bude brzy načase provést další krok v rámci zpřísňování akomodativní měnové politiky,“ uvádí dokument.

Co se týče ekonomického výhledu, členové FOMC uvedli, že jejich očekávání byla změněna jen mírně. I nadále se tak čeká, že americká ekonomika poroste, i přes některé náznaky lehkého zpomalení z prvního čtvrtletí. V tomto směru se jednalo například o obavy z cel a obchodních restrikcích projevujících se na například v pozdržení, případně snížení, kapitálových investic.

„Současné fundamenty podporují ekonomický růst nad trendem, což zahrnuje silný trh práce, federální daně, výdaje, stejně tak i vysokou důvěru spotřebitelů a podniků, příznivé finanční podmínky a silný ekonomický růst zahraničí,“ píše Fed.

V souladu s tím tak bude pokračování v pozvolném zvyšování sazeb, aniž by jakkoliv došlo na oslabení ekonomické expanze. Nadále tedy platí, že by Fed měl letos přistoupit k celkem třem kolům úrokových hiků, i přesto, že vývoj trhů začal nedávno naznačovat postupně sílící naději v celkem čtyři kola. Aktuálně pravděpodobnost čtvrtého letošního hiku dosahuje dle serveru CNBC pouze 43 %.

 

Newsletter