Fed jednal o nákupech aktiv. Jejich snížení ale určitě neplánuje

Federal reserve building, Washington DC. USA.

Americká centrální banka je připravena jednat v případě potřeby. Využije k tomu všechny dostupné prostředky měnové politiky, prostřednictvím kterých má dosáhnout nastaveného mandátu plné zaměstnanosti a cenové stability. Aktuální nastavení měnové politiky je však podle guvernéra Powella vyhovující, tudíž jak programy nákupů aktiv, tak i úrokové sazby zůstávají beze změny.

Ekonomická aktivita Spojených států je stále výrazně pod hodnotami ze začátku letošního roku. Ve srovnání se situací ve druhém čtvrtletí sice roste, avšak potvrzuje se, že jde o postupně zpomalující dynamiku. Dopady pandemie koronaviru tak v krátkodobém časovém rámci stále zatěžují výkon největší ekonomiky světa, stejně tak zaměstnanost a inflaci. Ve střednědobém pak představují rizika ekonomického výhledu. I proto je nutné, aby si americká měnová politika udržela svůj akomodativní charakter.

Fed na dnešním zasedání podle Powellových slov debatoval program nákupů aktiv. Ten má sloužit zejména ke stabilizaci trhu a k podpoře ekonomické aktivity. Na začátku krize byla potřeba především tržní stabilizace. Té bylo dosaženo, co je ale stále potřeba, je podpora ekonomické aktivity. I proto jsme dnes debatovali možnosti nákupů aktiv v různých směrech. Nezvažovali jsme však možnost snížení aktuálního tempa nákupů dosahujícího měsíčně 80 miliard dolarů ve státních dluhopisech a 40 miliard v hypotékou krytých cenných papírech, uvedl centrální bankéř. Podle Powella ale existuje spousta dimenzí, ve kterých je možné program upravit. Aktuálně to však není potřeba, jelikož nákupy fungují, jak mají.

Jedním z hlavních témat tiskové konference byla trvající absence další fiskální podpory. To bude podle Powella jedna z proměnných, která vstoupí do dalšího rozhodování centrální banky. Stále přitom platí, že je to právě fiskální politika, která může nahradit výpadky příjmů ekonomických subjektů. Fed by však dle slov guvernéra nikdy nepřistoupil na režim fiskální politiky financované napřímo tou monetární.

Výstup z dnešního zasedání Fedu sice nepřinesl nic nového, na druhou stranu podpořil svým výhledem dlouhého období akomodativní měnové politiky další ztráty dolaru. Předpokládáme, že tlaky na slabou americkou měnu potrvají. To by mělo výhledově přispět k větší ochotě akceptovat riziko, z čehož by měly profitovat například měny rozvojových trhů, včetně koruny.

Newsletter