Fed nasměroval dolar. Bude parita (ne)dosažena?

Zkrácený týden na měnových trzích je u konce a je tedy potřeba si zrekapitulovat hlavní události.

Poslední říjnový týden zahájila koruna na úrovni 27,11 EURCZK. Během týdne se jí podařilo posílit, a to až na současných 27,09 koruny za euro. V případě dolaru česká měna startovala od úrovně 24,57 USDCZK, aby poté oslabila až ke 24,80 koruny za dolar. Odtud však ale ztráty začala umazávat, aby nakonec zakončila kolem hodnoty 24,50 za dolar.

Během týdne byly z české ekonomiky zveřejněny pouze indexy důvěry v domácí ekonomiku za říjen. Saldo souhrnného indikátoru důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti září mírně pokleslo o 0,9 bodu. Saldo indikátoru důvěry podnikatelů se meziměsíčně snížilo o 1,4 bodu. Mezi podnikateli se důvěra mírně zvýšila v obchodě; ve stavebnictví se nezměnila; ve vybraných odvětvích služeb se snížila mírně a v průmyslu se snížila. Saldo indikátoru důvěry spotřebitelů se meziměsíčně zvýšilo o 1,5 bodu. Ve srovnání s hodnotami v říjnu 2014 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Důvěra spotřebitelů v českou ekonomiku stoupla, u firem klesla

Dění na zahraničních trzích bylo mnohem pestřejší. Po tiskové konferenci ECB z předchozího týdne startoval eurodolar z hodnoty 1,105 EURCZK, aby se poté po bouřlivém vývoji zastavil během pátečního odpoledne v rozmezí 1,09 až 1,100 dolaru za euro.

Nejprve byly zveřejněny jak v eurozóně, tak i ve Spojených státech indexy ekonomického sentimentu. V Německu se tzv. Ifo index podnikatelské nálady  za říjen snížil ze 108,5  bodu na 108,2. V USA se pak ukázalo, že spotřebitelská důvěra v říjnu meziměsíčně klesla ze 102,6 bodů na 97,6.

Klíčovým dnem byla středa, kdy promluvila guvernérka Federálního rezervního systému Janet Yellenová. Prohlášení, které vzešlo ze zasedání měnového výboru, nepřineslo opět žádnou změnu. Americká centrální banka se rozhodla ponechat sazby na rekordních minimech. Jako hlavní důvod však tentokrát nebyl uveden nepříznivý ekonomický a finanční vývoj ve světě a jeho dopad na americkou ekonomiku, nýbrž slabost exportu a nízká inflace.

Investiční publikum tento výstup vstřebalo jako možnou předzvěst utažení politiky během  dalšího zasedání měnového výboru, které proběhne v prosinci. Dolar výrazně posílil na všech párech, avšak v následujících dnech začal zisky pozvolna umazávat. To podpořil především i výsledek předběžného ročního tempa hospodářského růstu americké ekonomiky za třetí kvartál. Čísla totiž ukázala zpomalení na 1,5 % při očekávání na 1,6 %.

Následující týdny by se tak měly nést ve znamení divergence evropské a americké měnové politiky, do které by měly zasáhnout další ekonomická data. I přesto, že euro na páru s dolarem postupně umazává ztráty, vše záleží na tom, jak v prosinci rozhodne ECB a Fed. Pokud by americká centrální banka opravdu zvedla sazby a její evropská kolegyně naopak rozšířila program uvolňování likvidity, mohli bychom být svědky dosažení parity eura s dolarem, resp. i jejího možného prolomení.

Která z předem známých dat nás čekají v příštím týdnu a jaká jsou očekávání Roklen pro jejich výsledek?

Česká republika

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů za říjen. Ve čtvrtek budou reportovány maloobchodní tržby za září. Předpokládáme meziroční růst o 6 %, bez motorových vozidel předpokládáme meziroční růst o 3,6 %. Ve čtvrtek bude také pravidelné jednání bankovní rady ČNB a bude vydána nová prognóza ČNB.

V pátek budou zveřejněny údaje průmyslu za září. Předpokládáme meziroční růst o 5,7 %. Podobně v pátek budou uvedeny údaje zahraničního obchodu za září, očekáváme bilanci na úrovni 19,6 mld. CZK. Podobně v pátek budou zveřejněny údaje stavebnictví za září, předpokládáme meziroční růst o 1,6 %. Nakonec v pátek bude reportována úroveň devizových rezerv ČNB za říjen.

Německo

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za říjen. Ve středu bude vyhlášen index ve službách ale i celkový index nákupních manažerů za říjen. Ve čtvrtek budou zveřejněny údaje objednávek továren za září. V pátek budou zveřejněny údaje průmyslové produkce za září.

Eurozóna

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za říjen. Ve středu bude zveřejněn index ve službách ale i celkový index nákupních manažerů za říjen. Ve středu bude také setkání rady ECB k jejich nemonetární politice. Nakonec ve středu bude zveřejněn index průmyslové produkce za září.

Ve čtvrtek zveřejní Evropská komise předpovědi ekonomického růstu a ekonomický bulletin. Také budou ve čtvrtek zveřejněny tržby v maloobchodě za září.

Spojené státy americké

V pondělí bude zveřejněn index nákupních manažerů ve výrobě za říjen. V pondělí budou také zveřejněny údaje stavební výdaje za září, trh očekává meziměsíční růst o 0,5 %. V úterý budou zveřejněny objednávky továren za září, trh očekává meziměsíční pokles o 1,2 %.

Ve středu bude zveřejněn index ve službách ale i celkový index nákupních manažerů za říjen. Ve středu bude také zveřejněn zahraniční obchod za září, trh očekává deficit ve výši 47 mld. $.

V pátek bude zveřejněna míra nezaměstnanosti za říjen a jednotlivé změny mezd za toto období. Trh očekává míru nezaměstnanosti ve výši 5,1 %. V pátek budou také zveřejněny údaje uživatelských úvěrů za září.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter