Fed naznačil růst sazeb. Pozor ale na ekonomiku

(Aktualizováno 22:13) Americké akciové indexy zareagovaly okamžitým růstem na odebrání slova „patient“ z rétoriky Fedu. Manažer amerického dolaru tak naznačil: růst sazeb se přibližuje. Nebude to ale hned. Ne v dubnu a až po zlepšení trhu práce. Janet Yellenová nevyloučila červnový termín.

„Zvýšení cílového pásma (pro hlavní sazbu Fedu) zůstává nepravděpodobné na dubnovém jednání měnového výboru Fedu,“ stojí v zápise z toho posledního, shodně s předchozím. „Výbor předpokládá, že zvýšit sazby bude adekvátní, až bude pozorovat další zlepšení na trhu práce a bude důvodně přesvědčen, že inflace se navrátí zpět k 2% inflačnímu cíli na střednědobém horizontu,“ stojí dál v prohlášení Fedu.

Americké akciové indexy, které před zveřejněním zápisu Fedu ztrácely, obrátily k ziskům, které až do konce dnešní seance navyšovaly. Širší index S&P 500 uzavřel o 1,21 % výš u mety 2.100 bodů, index DJIA překročil 18.000 bodů a uzavřel se ziskem 1,27 %. Technologický index Nasdaq pak získal 0,92 % a končil o 17 bodů pod metou 5.000 bodů. 

Proti růstu amerických akcií jde pokles výnosů na dluhopisech a oslabení amerického dolaru. Euro k dolaru posílilo přes hranici 1,10 a 3% denní zisk na hlavním měnovém páru je závratný. Výnos na 2letém americkém dluhopisu klesl k 0,55 %, u 10leté splatnosti k 1,93 %. V reakci na Fed prudce vzrostly ceny ropy. Brent obchoduje o více než 5 % výše nad 56 dolary za barel, ropa WTI o bezmála 4 % výše na dosah 47 dolarů za barel. Po zprávě o růstu zásob v USA přitom ropa WTI obchodovala nejprve se ztrátou.

Vývoj měn sledujte real-time na Roklen24

Komodity sledujte real-time na Roklen24

Pravděpodobné přiblížení termínu prvního zvýšení sazeb v USA ale není vším. Očekávání pro výši úrokových sazeb v USA pro následující roky naopak zamířila v posledních týdnech dolů. Proč? Fed zhoršil dlouhodobý výhled růstu americké ekonomiky i inflace.

Očekávání pro hlavní sazbu Fedu za rok, dva roky a tři roky od teď tak dosahuje 0,625 %, 1,875 % a 3,125 %.

Zhoršením prošel výhled Fedu pro růst americké ekonomiky. Například ukazatel Fedu v Atlantě (GDPNow) hovoří o 0,3% kvartálním růstu. Také v zápise z Fedu se píše, že „růst ekonomiky poněkud zvolnil“ a realitní trh „oslabil“. Zatímco ještě v prosinci byl pro letošek očekáván celoroční růst americké ekonomiky o 2,6 až 3 procenta, nyní odhady míří na pouze 2,3 až 2,7 procenta.

Odhad jádrové inflace klesl pro letošek na 1,3 až 1,4 % z 1,5 až 1,8 %, pro hlavní ukazatel inflace pouze na 0,6 až 0,8 % z 1 až 1,6 %. Podle posledních údajů se spotřebitelské ceny ve Spojených státech v lednu kvůli zlevňování benzinu snížily v meziročním srovnání o 0,1 procenta. Zaznamenaly tak první meziroční pokles od října 2009. 

Optimističtěji se dnes Fed dívá naopak na pokles míry nezaměstnanosti. Na konci letošního roku čeká 5 až 5,2 % proti 5,2 až 5,3 % v prognóze z loňského prosince. 

Newsletter