Fed: Nečitelný růst sazeb, ekonomika podléhá sněhu a bouři

(Aktualizováno 20:31) Červen, září nebo rok 2016? Záznam z jednání měnového výboru Fedu ukázal výraznou nejednotu v otázce prvního zvýšení úrokových sazeb. Podstatnou zprávou pro trhy také je, že zpomalení americké ekonomiky v první čtvrtině roku výbor Fedu (FOMC) připisuje vlivům nepřízně počasí. Novinkou je úvaha o prodeji krátkodobého dluhu z bilance Fedu. Americký dolar na slovech z Fedu zpevnil pod 1,08 k euru až na 1,0763 amerického dolaru k euru.

Již víme, že FOMC ze své rétoriky v březnu vypustil slovo „patient“ ohledně načasování růstu sazeb po ukončení QE, což se stalo loni v říjnu. Také víme, že Janet Yellenová vyloučila dubnové zvýšení sazeb. Jak ukázal zápis, ohledně dalších termínu nepanuje shoda.

„Několik členů“ FOMC se domnívá, že Fed je připraven a stavem ekonomiky oprávněn ke zvýšení sazeb v červnu. Několik jiných ale vhodný moment naopak nevidí do konce letošního roku s odkazem na nízké ceny ropy a silný dolar jako vlivy, které podrží inflaci nízko. Připomeňme, že záznam z jednání Fedu ze dní 17. a 18. března ještě nepostihuje reakci Fedu na poslední data z trhu práce z minulého týdne, která naopak příznivá nejsou.

FOMC zdůraznil zlepšování trhu práce ve Spojených státech, stabilizaci cen energií po prudkém propadu cen ropy (-50 % za posledních 12 měsíců)a při posílení dolaru o 23 % za stejnou dobu.

Právě zlepšení trhu práce, stabilizace cen energií a korekce síly amerického dolaru mají být těmi faktory, které umožní Fedu zvýšit sazby, pokud se naplní.V zápise ale znovu stojí, že počátek „normalizace měnové politiky“ by měl předcházet růst jádrové a mzdové inflace. 

Fed v záznamu z březnového jednání poprvé připouští prodeje krátkodobého dluhu (Treasuries) ze své bilance. Část členů FOMC tomuto záměru oponuje kvůli obavě z přehnané reakce finančních trhů na takový krok.

Newsletter