Fed nespěchá s KDY. Víc ho pálí JAK

(Rozšířeno 20:42) Rozhodnutí Fedu nepohnout v lednu se sazbami bylo jednotné. Centrální bankéři necítí tlak na spěšné zvyšování sazeb. Viditelně je ale, dle zápisu z jednání měnového výboru, pálí otázka, jak pohyb sazeb vysvětlit trhům a veřejnosti a nespustit mylná očekávání. Americký dolar proti euru po zveřejnění zápisu FOMC ztratil od 1,1350 k 1,1390 amerického dolaru k euru. Americké akciové indexy setrvaly v mírných ztrátách.

Podle vícero hlasů z Fedu trhy počítají s tím, že měnová politika zůstane uvolněná, dokud inflace nedosáhne vytčeného 2% cíle. Nyní je v blízkosti 1 % a nic nenaznačuje vážnějším inflačním tlakům, tedy jejímu růstu. V měnovém výboru Fedu na jedné straně zazněly obavy o důvěryhodnost Fedu v případě, že začne zvyšovat sazby daleko od dosažení tohoto cíle, na druhou stranu o důvěryhodnost samotného 2% inflačního cíle. Ve světle výhledu pro inflaci se dokonce v měnovém výboru objevil názor, že Fed by měl své mimořádné nástroje použít k dalšímu měnovému uvolnění, nikoli postupnému utahování měnové politiky.

Zápis z jednání měnového výboru Fedu z 28.-29. ledna označil rizika pro růst americké ekonomiky za ospravedlňující nízké sazby po delší dobu. Připomněl geopolitické napětí v podobě Řecka i Ukrajiny, sílu amerického dolaru (který dle názoru Fedu může ještě dále posílit) i pomalý růst mezd jako faktory, které rozhodnutí Fedu směrem pryč od brzkého zvýšení sazeb odchylují. Za silný zápis měnového výboru označil americký trh práce. Lednová tvorba pracovních míst byla silnější proti odhadům, kumulovaně za tři měsíce dokonce nejsilnější za 17 let.

Většina zástupců měnového výboru Fedu se přiklání s růstu sazeb ještě letos, ale s konkrétních načasování chce vyčkat na vyjasnění misek vah, kde jednou je růst ekonomiky a trh práce a druhou nízká inflace. A šéfka Fedu Janet Yellenová již dříve řekla, že Fed musí být nejméně přesvědčen o tom, že inflace se vyvíjí směrem 2% inflačního cíle, než přistoupí k pohybu sazeb.

Nejbližší další zasedání měnového výboru (FOMC) Fedu se uskuteční ve dnech 17. až 18. března.

Newsletter