Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

Fed nezvýšil sazby. Euro letí nad 1,1400 k dolaru

Americká centrální banka Fed v souladu s většinovými sázkami finančních trhů ponechala v září beze změny úrokové sazby, které tak zůstávají na historické dně a nerostly již takřka desetiletí. Posledním zvýšením americké úroky prošly v červnu roku 2006. 

Euro zareagovalo na ponechání sazeb Fedu beze změny prudkým růstem proti americkému dolaru o více jak jedno procento až na 1,1444 dolaru za euro. Americké akciové indexy po krátkém obratu k poklesu a následném růstu zisky vymazaly a nakonec uzavřely smíšeně: S&P 500 o 0,4 % níže, index blue chips DJIA o 0,3 % níže a Nasdaq se ziskem 0,1 procenta.

Měnový výbor Fedu je v komentářích směrem k výkonu americké ekonomiky o něco optimističtější, stejně jako u očekávání pro míru nezaměstnanosti. Za klíčový problém ale znovu označil nízkou inflaci. „Výbor (FOMC) považuje za vhodné zvýšit sazby v momentě dalšího zlepšení trhu práce a až bude důvodně přesvědčen, že inflace se pohne zpět k 2% cíli na střednědobém horizontu,“ stojí v prohlášení měnového výboru Fedu.

Rozhodnutí nezvýšit sazby mělo v rámci FOMC jediného oponenta. Byl jím Jeffrey Lacker, který chtěl klíčovou sazbu zvýšit o 0,25 procenta.

Fed v dnešních nových ekonomických předpovědích mírně snížil své odhady hospodářského růstu a inflace v příštích dvou letech, což podle analytiků mohlo rovněž přispět k odložení začátku zvyšování sazeb. Většina činitelů Fedu ale dál předpokládá, že do konce roku se základní sazba nejméně jednou zvýší, a finanční trhy začaly nyní sázet na to, že takový krok nepřijde už v říjnu, ale až na prosincovém zasedání.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Fed zvýšil výhled růstu americké ekonomiky letos na 2,1 procenta, ale snížil jsem pro rok 2016 na 2,3 z 2,5 procenta. O desetinu procenta na 2,2 procenta zhoršil výhled také pro růst v roce 2017. Prudkým ztlumením prošel výhled pro letošní inflaci a to na 0,4 z 0,8 procenta, které Fed odhadoval v červnové prognóze. Pro rok 2016 klesl výhled inflace na 1,7 z 1,8 procenta.

Fed snížil dlouhodobější odhad budoucí úrovně základní sazby na 3,5 procenta z dosavadní úrovně 3,75 procenta.Ve 20:30 začala tisková konference šéfky Fedu Janet Yellenové, kterou jsme sledovali živě a nabídneme záznam vystoupení. Šéfka Fedu Janet Yellenová na tiskové konferenci uvedla, že zvýšení sazeb je letos nadále pravděpodobné a může přijít už v říjnu. I po něm ale zůstane měnová politika „ještě nějakou dobu vysoce uvolněná“, dodala. „Pro mne zásadní věcí, co měnová politika dělá, vrací lidi do práce,“ uvedla krom jiného Yellenová.

Upozornila ale také na Čínu a otázku, zda nepřijde masívnější pokles. „Rizika, spojená s Čínou, si vzala mnoho naší pozornosti,“ uvedla Yellenová a dala najevo, že Fed bedlivě sleduje odlivy kapitálu nejen ve spojení s Čínou, ale celými emerging markets.

Fed se znovu sejde v říjnu, letos pak ještě v prosinci. K oběma zasedáním se opět budou napjatě upínat zraky investorů, v kombinaci s průběžně přicházejícími novými daty z americké ekonomiky – jak akcentoval Fed, zejména z trhu práce a o vývoji inflace. 

Newsletter