Fed nezvýšil sazby. Zamával akciemi a srazil euro

AKTUALIZOVÁNO: Americká centrální banka Fed na říjnovém měnovém jednání nezvýšila sazby. Ponechala je na rekordním dně od finanční krize před sedmi lety. Měnový výbor FOMC si ale nechal otevřené dveře ke zvýšení ještě v letošním roce, to znamená na prosincovém setkání. Fed ze svých slov vynechal nepříznivý ekonomický a finanční vývoj ve světě a jeho dopad na americkou ekonomiku, vyměnil jej ale za slabost exportu a nízkou inflaci jako důvody, proč sazby nevzrostly. Americkým akciím rozhodnutí Fedu nejprve sebralo silné, procento překračující zisky, Wall Street je ale nabyla zpět a indexy končily s 1,1-1,3% ziskem. Cena zlata klesá o procento, dolar posiluje o více jak procento k euru na hranici 1,0900 EURUSD. Ropa prochází až 6% rally, což ale důsledkem statistiky zásob.

FOMC uvedl, že nadále monitoruje hospodářský a finanční vývoj v zahraničí, vynechal ale větu ze zářijového prohlášení, která říkala, že globální rizika se zřejmě dotknou i americké ekonomiky. Právě oslabování velkých rozvojových ekonomik v čele s Čínou a srpnové otřesy na finančních trzích Fed minulý měsíc označily za důvod pro zachování sazeb na minimu.

Fed od konce roku 2008 drží na rekordně nízké úrovni nula až 0,25 procenta klíčovou sazbu na jednodenní mezibankovní půjčky která ovlivňuje sérii dalších úvěrových nákladů. Banka se tím snaží podpořit růst ekonomiky, který v minulých letech povzbuzovala rozsáhlými nákupy dluhopisů. Loni Fed program nákupů dluhopisů ukončil a od té doby naznačuje, že se blíží k prvnímu zvýšení úrokových sazeb od roku 2006.

V minulých měsících se všeobecně očekávalo, že Fed začne přitvrzovat úroky již v září. Tyto odhady vzaly za své, když Fed od zvýšení sazeb odradily obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky, které yvolaly ke konci léta otřesy na světových finančních trzích, zejména pak devalvace čínské měny v srpnu.

Po dalších slabých údajích z amerického trhu práce z počátku měsíce pak převážil názor, že Fed sazby zvýší až v příštím roce. Zvýšení sazeb na dalším zasedání v prosinci čeká nyní jen malá část ekonomů oslovených agenturou Reuters, většina z nich se zaměřuje na příští březen.

Návrat k normalizaci měnové politiky Fed podmiňuje zejména trvalým zlepšováním trhu práce. V září se ale druhý měsíc po sobě tvorba pracovních míst výrazně zpomalila a výkon trhu práce za poslední dva měsíce byl nejslabší za více než rok. Výbor Fedu dnes konstatoval, že růst na trhu práce v poslední době zpomaluje.

„Při rozhodování, zda bude správné zvýšit cílové rozpětí sazby na příštím zasedání, bude výbor hodnotit postup směrem k cílům maximální zaměstnanosti a dvouprocentní inflace,“ uvedl Fed. 

Ve druhém čtvrtletí americká ekonomika rostla rychlým tempem 3,9 procenta, ve třetím čtvrtletí se ale čeká výrazné zpomalení. Americká vláda vydá předběžný odhad letního vývoje ekonomiky ve čtvrtek a ekonomové v průměru čekají výkon jen 1,7 procenta.

Newsletter