Na základě veškerých dostupných dat z americké ekonomiky se Federální rezervní systém rozhodl ponechat svou základní úrokovou sazbu na úrovni technické nuly, tedy v rozmezí 0-0,25 %. Měnový výbor centrální banky poté odstranil veškerá časová vodítka, která by mohla alespoň částečně naznačit, kdy by případná změna úrokové politiky mohla proběhnout.
Rozhodnutí přišlo v návaznosti na zveřejněný výsledek růstu americké ekonomiky během prvního čtvrtletí letošního roku. Ukázalo se, že Spojené státy si vinou špatného počasí, propadem investic i exportu v důsledku pádu ropy a neustále posilujícího dolaru připsaly pouze 0,2% růst produktu.
Růst americké ekonomiky se téměř vypařil
Měnový výbor ve své zprávě píše, že tempo růstu tvorby nových pracovních míst zůstává mírné a míra nezaměstnanosti se nadále udržuje na stejných úrovních. Růst výdajů domácností poklesl, a to i přesto, že reálné příjmy díky nízkým cenám energií vzrostly.Spotřebitelská důvěra zůstává na vysokých úrovních.
Inflace je i nadále hluboko pod stanoveným 2% cílem, opět vinou nízkých cen energií a také poklesem cen importu. I přesto, že růst i zaměstnanost během prvního čtvrtletí zpomalily, Fed se hodlá i nadále držet svých cílů, tedy dosažení 2% jádrové inflace a tzv. „plné zaměstnanosti“, a věří, že v dohledné době se ekonomická aktivita opět nastartuje, a to alespoň v mírném tempu.
„Výbor předpokládá, že zvýšit sazby bude adekvátní, až bude pozorovat další zlepšení na trhu práce a bude důvodně přesvědčen, že inflace se navrátí zpět k 2% inflačnímu cíli na střednědobém horizontu,“ drží se svého tvrzení z předchozího měsíce centrální banka.
Americké akcie těsně před zveřejněním výsledku zasedání ztrácely. Index S&P 500 odepisoval -0,35 %, DJIA -0,34 % a Nasdaq -0,53 %. Po zveřejnění zprávy všechny indexy mírně vzrostly, ale stále se nachází pod úrovněmi závěru včerejšího obchodování: S&P 500 -0,11 %, DJIA -0,31 % a Nasdaq -0,29 %.