Fed oslabování dolaru nezvrátil. Euro si sáhlo na maximum z dubna 2018

Klíčové body

  • Rizika nízké americké inflace by podle Fedu měla ustupovat ruku v ruce s rostoucím podílem populace očkované proti viru COVID-19.
  • Obavy ze zaostávání trhu práce za obnovou ekonomické aktivity USA přetrvávají. V prosinci na americkém trhu práce zaniklo 123 tisíc pracovních míst.
  • Euro proti dolaru zpevnilo k maximu z dubna 2018. Poté přišla krátká vlna vybírání zisků.
Zdroj: Depositphotos

Záznam z prosincového zasedání Fedu potvrdil očekávané. Členové měnového výboru všeobecně usoudili, že nákupy aktiv doručily významnou akomodaci měnové politiky. Cíl maximální zaměstnanosti je i po určitém zlepšení podmínek na americkém trhu práce stále v nedohlednu. Tento trend má i přes výhrady některých členů měnového výboru pokračovat. Obavy ze zaostávání trhu práce za obnovou ekonomické aktivity tak přetrvávají. V prosinci navíc podle agentury ADP zaniklo 123 tisíc pracovních míst.

Tzv. Fed Minutes dále ukázaly, že řada členů měnového výboru je připravena schválit případnou úpravu nákupu aktiv z pohledu objemu i splatnosti. Dle očekávání je patrná shoda na postupném snižování objemu skupovaných aktiv, pokud dojde k významnému posunu v oblasti naplňování vytyčených cílů v rámci duálního mandátu. Rizika nízké inflace by přitom měla ustupovat ruku v ruce s rostoucím podílem populace očkované proti viru COVID-19.

Euro proti dolaru se ještě před zveřejněním dokumentu dostalo na nejsilnější úrovně z dubna 2018. Po jejich dosažení byla pozorována krátká vlna vybírání zisků, po které evropská měna začala opět mírně sílit. Fed Minutes tento posun nedokázaly nijak výrazně zvrátit. Dnes ráno pozorujeme mírné zpevnění dolaru proti euru, patrná je i lehká podpora u dolarového indexu. Nemělo by však jít o obrat trendu. Tlaky na slabší dolar by mimo jiné mělo podpořit i potvrzené vítězství demokratů ve volbách do Senátu USA ve státě Georgie. Včerejší nepokoje, kdy příznivci Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu, by se na trzích neměly nijak významně podepsat.

Výrazný pohyb jsme pozorovali u bitcoinu, který posunul své dosavadní maximum nad hranici 36 000 dolarů. Objem jeho obchodování v posledních 24 hodinách překročil hodnotu 68 miliard dolarů. Zájem investorů tlačí celý trh kryptoměn, v čele s bitcoinem, kupředu. Ethereum, druhá největší kryptoměna dle tržní kapitalizace, dosáhlo v posledních 24 hodinách více než 9% růstu ceny. Podobné výsledky zaznamenal také Ripple. Litecoin pak posílil o zhruba 6 %. Data z kryptoměnových burz ukazují pokles podílu investorů v dlouhé pozici u bitcoinu na 75 %. To by mohlo značit, že v následujících dnech dojde k mírnému poklesu jeho ceny, což by mohlo mít efekt přelití na ostatní kryptoměny.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2316 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 89,55 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2290 do 1,2389 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,18 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,10 až 26,24 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,16 až 21,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter