Australská centrální banka dále zvýšila sazby. Pomohla tím procyklickým měnám. Euro po včerejším US indexu ISM služeb zpevnilo nad 1,0700 EURUSD. Koruna pod 23,55 za euro.

Fed poprvé od roku 2018 zvýšil sazby. Se stagflací ani s recesí nepočítá

Zdroj: Depositphotos

Americká centrální banka poprvé od roku 2018 zvýšila úrokové sazby. První post-covidový hike dosáhl „tradičních“ 25 bodů. Ve zbytku roku by mělo následovat dalších šest kol navyšování. V dalších letech by dle mediánu tzv. dot plot grafu mělo dojít k „přestřelení“ neutrální sazby a setrvání na těchto vyšších úrovních. Se stagflací ani s recesí výhled Fedu nepočítá.

Dle komentáře centrální banky došlo na další posílení ekonomické aktivity i trhu práce. Inflace zůstává zvýšená, což stále souvisí s nerovnováhou mezi nabídkou a poptávkou po pandemii, vyššími cenami energií a širšími cenovými tlaky pramenícími například ze zmiňovaného stavu trhu práce. Válka na Ukrajině je rizikem působícím směrem k vyšším inflačním tlakům a slabšímu růstu.

Fed na základě toho rozhodl o zvýšení sazeb o 25 bodů. Dle výhledu bude centrální banka pokračovat v průběžném navyšování úroků. Dalším postupem by tedy mělo být zvyšování sazeb na každém dalším letošním zasedání. Nelze však vyloučit i urychlení tohoto procesu v podobě hiku o 50 bazických bodů.

V roce příštím by měl Fed doručit další zvýšení, které by mělo hlavní úrokovou sazbu dostat nad odhadovanou neutrální úroveň revidovanou z 2,5 % na 2,4 %. Na té by měla zůstat až do konce aktuálně prognózovaného období, což svědčí o potřebě utažení měnové politiky vzhledem k déle trvající síle proinflačních tlaků. U nich guvernér Powell zdůraznil především souvislosti se stavem trhu práce, který je dle jeho slov až „nezdravě“ napjatý.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Z hlediska aktualizované prognózy Fed evidentně pracuje s velmi silnou ekonomikou. Nehledě na frontloadování úrokových sazeb, tedy jejich intenzivní zvyšování v relativně krátkém čase, nedošlo v letech 2023 a 2024 v rámci výhledu růstu a míry nezaměstnanosti k citelnějším změnám. Inflace zůstává zvýšená a nad cílem, což koresponduje především s trvající napjatostí trhu práce. Míra nezaměstnanosti by dle prognózy měla až do roku 2024 zůstat pod dlouhodobou úrovní 4 %.

Očekávaný růst spolu s velmi nízkou mírou nezaměstnanosti potvrzuje, že Fed neočekává posun americké ekonomiky do stagflace. A jak uvedl guvernér Powell, výhled nepracuje ani s možností propadu do recese.

Zdroj: Fed
Zdroj: Fed

Ruský útok na Ukrajinu byl označen za riziko pomalejšího růstu a vyšší inflace. To se mohlo projevit ve výsledku hlasování, v jehož rámci se objevil pouze jeden hlas pro navýšení úroků o 50 bazických bodů, za kterým stál šéf pobočky v St.Louis James Bullard. Lze předpokládat, že pokud v průběhu dalších měsíců odezní toto riziko, k půlprocentnímu zvýšení sazeb se přidá mnohem více hlasů. K tomu je potřeba počítat i se zahájením procesu snižování bilance Fedu, jehož detaily by dle Powellových slov mohly být představeny na příštím, tedy květnovém, zasedání.

Spolu se zvýšením hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu se Fed rozhodl navýšit stejnou měrou i sazbu u přebytečných rezerv a sazbu u reverzních repo operací.

Výstup z březnového zasedání Fedu vyzněl v jestřábím duchu, byť jeho dopady vzhledem k již tak dost výrazným tržním očekáváním nebyly až tak silné. Navíc do hry vstupuje i dění ohledně Ukrajiny. Citelně reagovaly výnosy dluhopisů, zejména středních splatností. Výrazně nahoru se pak posunuly i reálné tržní sazby. Dolar nejprve posílil, poté však zisky odevzdal. Krátké sazby mající na kurz největší vliv neměly vzhledem k původním predikcím z čeho moc brát.

Nejvíce nás zaujala aktualizovaná prognóza. Fed evidentně počítá s velmi silnou americkou ekonomikou, jejíž robustní výhled by měl vydržet až do konce prognózovaného období. Jak jinak si vysvětlit fakt, že Fed hodlá výrazně a rychle navyšovat sazby, aniž by jakkoliv citelně ovlivnil prognózu růstu a míry nezaměstnanosti, srovnáme-li prosincová data s březnovými. Otazníkem zároveň je, zda centrální banka v rámci výhledu počítá s kvantifikací dopadů procesu snižování bilance. Podle Powella by totiž tzv. kvantitativní utahování mělo mít váhu obdobnou zvýšení úrokových sazeb.

 

Zdroj: Fed

Newsletter