Fed přestane silný dolar tolerovat, tvrdí prorok pádu Lehmanů

Dolar bude klesat, protože centrální banka Fed již nadále nebude tolerovat takové posílení vůči ostatním měnám, které by ničilo ekonomiku. Alespoň to je názor stratéga společnosti Newedge, Lawrence G. McDonalda. Tento stratég není až tak neznámý, na prahu finanční krize varoval své kolegy v Lehman Brothers před jejím příchodem i tím, že může banku potopit.

McDonald předpovídá, že dojde k náhlému poklesu dolaru, což bude mít za následek růst cen ropy, uhlí a akcií na „emerging markets“. Doporučuje proto prodávat dolary a nakoupit ETF FXE jako sázku proti dolaru, dále nakoupit ETF na americkou ropu USO, na Brent BNO a na uhlí KOL. Jako zástupce „emerging markets“ doporučuje koupit ETF EEM.

Fed: Sazby mohou růst i při současné inflaci, ale ještě ne…

Proč vlastně dolar oslabí? Protože současný růst proti ostatním měnám začíná působit negativně na ekonomiku a Fed bude proti tomuto skokovému posilování bojovat. Vůči euru dolar posílil od března loňského roku o 14 %, takže brzký zásah Fedu, i když možná prozatím jen slovní, může brzy přijít.

Politika Fedu, který drží dlouhodobě sazby na nule, způsobila, že firmy mimo Spojené státy, i ty slabší, si braly úvěry v dolarech a jeho skokové posílení těmto firmám dluh neúnosně prodražuje, což by mohlo mít za následek bankrot firem a kolaps trhů. Fed podle McDonalda bude muset současnou situaci nějak uklidnit, protože například index Dow Jones by mohl spadnout i o tisíce bodů, pokud se situace vymkne kontrole.

Newsletter