Fed promluvil. Čekali jste překvapení? Smůla, ale…

Federální rezervní systém zveřejnil výstup ze svého dvoudenního zasedání. Dokument potvrdil většinová očekávání. Banka ponechala sazby beze změny na úrovni 0,25 až 0,5 %. Hlasování dopadlo 9:1. Fed však evidentně, byť nepřímo, přiznává, že je otevřený možnému zářijovému navýšení.

„Krátkodobá rizika ekonomického výhledu se zmenšila,“ zní klíčová věta dokumentu, který je oproti tomu červnovému, v němž banka zhoršila ekonomickou predikci, prokazatelně pozitivní. Další dobrou zprávou je stav trhu práce, který v červnu evidentně posílil, především pak ve srovnání s nuznými květnovými daty. „Na účet trhu práce se dá říci, že se zlepšila nejen tvorba nových pracovních míst, ale rovněž i další ukazatele.“

Stejně pozitivně vyzněla slova na adresu spotřeby, která dle Fedu roste výrazně silně. Méně pozitivní byl komentář ohledně podnikových investic. Právě u těch bylo pozorováno určité zpomalení.

„Nejvíce“ negativní vyjádření se týkalo míry inflace, která i nadále zůstává pod 2% vytyčeným cílem. Banka v dohledné době nečeká, že by se tento stav měl změnit.

Celkově vyjádření vyznívá o poznání pozitivněji, než tomu bylo v předchozím, červnovém, případě.

V návaznosti na to index S&P 500 drží své předešlé ztráty na -0,24 %. Dow Jones rovněž padá, a to o -0,09 %. Nasdaq jako jediný roste o +0,34 %.

Dolar po komentáři zpevnil. Na páru s eurem se nachází na 1,097 EURUSD.

Newsletter