Fed: Průmysl šlape, trh práce napjatý a růst ekonomiky stabilní

AKTUALIZOVÁNO – Nastartování zpracovatelského průmyslu, zprávy o nedostatku pracovních sil a lepšící se podnikatelské investice připravily půdu pro prosincové zvýšení úrokových sazeb při náznacích stabilního ekonomického růstu napříč celou zemí. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha, kterou dnes zveřejnila americká centrální banka (Fed). Wall Street dnes zakončila obchodování smíšeně. Dařilo se finančnímu sektoru.

Dow Jonesův index dnes oslabil o 0,11 procenta na 19 804,72 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 naopak zpevnil o 0,18 procenta na 2271,88 bodu a index technologického trhu Nasdaq rostl o 0,31 procenta na 5555,65 bodu.

Šéfka Fedu Janet Yellenová dnes v San Franciscu řekla, že americká ekonomika se blíží cílům centrální banky k dosažení plné zaměstnanosti a stabilních cen. Je přesvědčená, že se situace bude dal zlepšovat. Podle ní se ekonomika blíží k bodu, kdy nebude potřeba podpory centrální banky. Načasování dalšího růstu úrokových sazeb tak bude záviset na vývoji ekonomiky v následujících měsících.

Fed ve zprávě uvedl, že ve většině ze 12 distriktů průmysl na konci podzimu a na začátku zimy zaznamenal vyšší tržby. Představitelé centrální banky přiznávají nejistotu ohledně změny administrativy v Bílém domě, především v souvislosti se spory ohledně reformy zdravotní péče, tzv. Obamacare. Další se obávají možných dopadů na obchod.

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

„Trh očekává jasnou politiku Trumpovy administrativy během prvních několika měsíců. Zbývají jisté obavy, co se obchodní politiky týče,“ potvrdil Quincy Krosby, tržní stratég firmy Prudential Financial.

Pro americké firmy je podle Fedu stále těžší zaplnit volná pracovní místa, přičemž tento problém by měl během roku zesilovat. To by mělo tlačit na růst mezd. V celé zemi pak na konci loňského roku zintenzivněly cenové tlaky. 

Růst americké ekonomiky ve 3. čtvrtletí dosáhl 3,5 procenta, nejprudšího tempa za dva roky. Rychlý odhad vývoje HDP ve 4. čtvrtém čtvrtletí zveřejní vláda koncem ledna.

Fed v prosinci po roce zvýšil úroky, které udržoval od finanční krize na konci minulého desetiletí do konce roku 2015. Signalizoval rychlejší tempo zvyšování úroků v roce 2017. Letos by tak sazby mohl Fed zvýšit třikrát namísto dříve zvažovaných dvou kroků.

Newsletter