Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar se obchoduje v mírné ztrátě nad 1,0840 za euro. Koruna obrátila do lehkého zisku pod 25,35 za euro.

Fed, Řecko, Yellenová. Wall Street končí mírným poklesem

Americké akcie dnes ukončily svou několikadenní ziskovou jízdu. Index S&P 500 spadl o 0,07 %, aby zakončil na 2107,6 bodech. Dow Jones je níže o 0,02 %, což odpovídá 18050,1 bodům. Technologický Nasdaq odepsal 0,12 % a zastavil na 5098,9 bodech.

Mírný pokles je především výsledkem nejistých očekávání ohledně jednání řeckého parlamentu o navrhovaných reformách potřebných k získání třetího záchranného balíčku od mezinárodních věřitelů. Verdikt by měl být znám ještě do půlnoci, teoreticky….

Index Dow Jones byl tažen především díky akciím Applu, zatímco Chevron se ho poukoušel stáhnout. S&P 500 pak pomohl především finanční sektor, nejvíce zaostávala energetika, a to vinou padající ropy.

Ve Spojených státech během dne proběhlo vystoupení guvernérky Federálního rezervního systému Janet Yellenové. V něm uvedla, že první zvýšení amerických sazeb by mělo proběhnout ještě letos, pokud se bude ekonomika vyvíjet dle očekávání. Spíš než načasování je dle jejího názoru tempo, kterým navyšování bude probíhat. Dále pak řekla, že zahraniční události, jako je propad čínských akcií či řecká krize, by neměly narušit vývoj americké ekonomiky. Hlavním ukazatelem stále zůstává plná zaměstnanost. Té sice prozatím dosaženo nebylo, avšak dle odhadů se situace na trhu práce postupně zlepšuje.

Šéfka Fedu popohnala dolar pod 1,1000 k euru. Čím?

Později byla zveřejněna tzv. Béžová kniha. Ta potvrdila mírný růst americké ekonomiky a podpořila tak očekávání ohledně navyšování sazeb ještě během letošního roku.

Béžová kniha nahrává zvýšení sazeb

Z výsledkové sezóny za druhé čtvrtletí dnes reportovala například Bank of America. V jejím případě byl zisk na akcii 45 centů, tudíž značné převýšení veškerých odhadů. Dále pak vyšly výsledky společnosti BlackRock, u níž se zisk na akcii zastavil na 4,96 dolarech, také poměrně vysoko nad odhady.

Zisk +132 %. Americká bankovní dvojka smývá špínu krize

Z dat byla zveřejněna míra využití kapacit za červen, která vzrostla na 78,4 %. Dále podmínky průmyslu reprezentované Empire Manufacturing indexem. Ten se vyšplhal z předešlých -1,98 bodů na 3,86. Poslední stojí za zmínku ceny amerických výrobců, které sice v červnu rostly o 0,4 %, avšak meziročně se snížily o -0,7 %.

Americký dolar dnes opět posiloval. Na páru s eurem si připsal 0,57 %, což odpovídá úrovni zhruba 1,094 dolaru za euro.

Newsletter