Fed sazby nezvýšil. Osekávání bilance možná začne v září

Měnový výbor Federálního rezervního systému se po dvoudenním zasedání rozhodl ponechat své úrokové sazby beze změny v pásmu 1 až 1,25 %. Čeho jsme se však dočkali, je další nástin toho, kdy americká centrální banka začne s programem osekávání své masivní bilance. Rétorika naznačuje, že by vše mohlo začít již v září.

„Komise očekává, že začne s normalizačním programem osekávání své bilance relativně brzy,“ přepisuje server CNBC slova měnového výboru. Jedinou podmínkou, kterou Fed uvádí, je, že se ekonomika musí široce vyvíjet podle všech předpokladů.

Guvernérka Yellenová během svého posledního vystoupení před Kongresem potvrdila, že předpokládá začátek snižování bilance již tento rok. Klíčová fráze „relativně brzy“ by mohla naznačovat, že se tak stane na příštím zasedání banky, tedy v září.

Aktuální výše rozvahy banky dosahuje zhruba 4,5 bilionu dolarů a je tvořena především státními dluhopisy a hypotékou krytými cennými papíry. Ty Fed nakoupil během svého programu kvantitativního uvolňování, jehož cílem bylo opětovné nastartování americké ekonomiky po poslední finanční krizi. Program byl ukončen v říjnu 2014.

Plán Fedu je takový, že osekání bilance bude probíhat omezováním reinvestic prostředků plynoucích ze státních dluhopisů a hypotečních listů před splatností, a to v rámci stanoveného limitu, který se bude postupně navyšovat. „Startovací“ limit byl nastaven na 6 miliard dolarů za měsíc, přičemž každé tři měsíce bude tato hodnota navýšena o dalších 6 miliard až do doby, než dosáhne 30 miliard dolarů za měsíc.

V případě hypotékou krytých cenných papírů byl ten samý měsíční limit nastaven na 4 miliardy dolarů s tím, že každé tři měsíce proběhne další zvýšení o tu samou částku až do doby, než dosáhne 20 miliard dolarů za měsíc.

Na začátku by tak Fed měl omezit celkové měsíční reinvestice pramenící z výnosů držených dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů před splatností o 10 miliard dolarů. Výnosy, které však získá nad rámec tohoto limitu, bude dále reinvestovat. Jakmile bude proces navyšování limitů dosažen do výše zmíněných maxim (30 mld. USD a 20 mld.USD), bilance Fedu by se měla měsíčně snížit o 50 miliard dolarů. Banka tak bude svou rozvahu osekávat, dokud se nesníží na úrovně nižší, než kterých jsme byli svědky v posledních letech, ovšem neměly by klesnout pod hodnoty před poslední finanční krizí.

Co se týče hodnocení americké ekonomiky, Fed píše, že roste jen mírně. Inflace podle banky zůstává pod 2% cílem. Kondice trhu práce byla ohodnocena jako silná s tím, že je pozorováno její neustálé zlepšování. Tvorba pracovních míst je v průměru letošního roku solidní. Spotřeba domácností a investice pak podle banky pokračují v expanzi.

Podle plánu Fedu by letos mělo dojít na celkem tři kola navyšování sazeb. Dvě již máme za sebou, zatímco to třetí investoři očekávají až později, a to v prosinci.

Dolar v návaznosti na tento holubičí komentář oslabil až k hranici 1,170 za euro. Všechny tři hlavní indexy rostou o více než 0,1 %, přičemž index strachu Vix se vůbec poprvé od roku 1993 propadl pod hranici 9 bodů.

Newsletter