Fed se do toho opřel. Dolar díky němu umazal včerejší ztráty

Měnový pár EURCZK si dal od předchozího zpevňování lehkou pauzu, momentálně jej můžeme vidět na 26,17. U USDCZK rovněž můžeme pozorovat slabší korunu atakující hranici 23,35. Co se týče EURUSD, ten po horších datech inflace oslabil až k 1,129 EURUSD, což odpovídá 7měsíčnímu minimu, díky „jestřábímu“ Fedu však tyto ztráty umazal, a to až k 1,120 EURUSD.

Včera jsme se z domácích dat nedočkali ničeho zajímavého. V USA byly zveřejněny maloobchodní tržby za květen. Očekávala se stagnace a výsledek byl pod očekávání, a to -0,3 %, což byl nejrychlejší pokles za 16 měsíců. Dále pak, rovněž z USA, inflace očištěná od potravin a energií za měsíc květen. Výsledek byl mírně horší, než se očekávalo, a to 1,7 %, predikce pracovala s 1,9 %. Celková inflace potom za květen byla v meziročním srovnání 1,9 % (oček. 2 %). 

Klíčovou událostí bylo včerejší rozhodnutí Fedu o dalším zvýšení úrokových sazeb do pásma 1 až 1,25 %. Souběžně s tím banka představila plán na osekání bilance, která vinou programu QE a následným reinvesticím výnosů z držených dluhopisů a hypotékou krytých cenných papírů před splatností dosáhla 4,5 bilionu dolarů. Tato částka by měla být postupně snižována utlumením zmiňovaných reinvestic, a to podle měsíčně nastavených limitů, které se budou po třech měsících postupně zvyšovat. Začátek tohoto procesu zatím není znám, ovšem guvernérka Yellenová uvedla, že by mohlo jít ještě o letošek.

Fed zvýšil sazby, bilanci začne osekávat ještě letos. Detailní plán je znám

Z domácích dat dnes, stejně jako včera, neočekáváme nic důležitého. Jiná je situace v zahraničí, kde bude oznámena celá řada fundamentů. Za zmínku stojí maloobchodní tržby v Británii a zasedání Bank of England, dále pak žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA a potom importní ceny s průmyslovou produkcí rovněž z USA.

Pro dnešek vidíme USDCZK v rozmezí 23,30 až 23,40. Měnový pár EURUSD pak v pásmu 1,118 až 1,122. Pro EURCZK máme očekávané rozmezí od 26,12 až 26,22.  

Newsletter