Fed se Trumpa nebojí. Ve svých úvahách ho ignoruje

Dnešním ránem na devizových trzích stále hýbou včerejší Fed Minutes a také vývoj kolem situace ve Velké Británii. Obě události shodně pomohly posílit dolar proti euru, jakkoliv ani jedna z nich nepřinesla příliš překvapivé informace.

Včerejší shrnutí posledního zasedání Fedu uklidnilo napětí na trzích, které vzniklo kvůli slovní přestřelce mezi Fedem a Donaldem Trumpem. Americký prezident opakovaně osočil Fed ze zbytečného zvyšování sazeb, kvůli kterému se nejen akciovým trhům ve Spojených státech nedaří.

Fed Minutes ale ukázaly, že se americká centrální banka na slova prezidenta neohlíží a plánuje dále setrvat ve své nezávislé měnové politice. „Účastníci obecně předpokládají, že další postupný růst úrokových sazeb bude s vysokou pravděpodobností v souladu s trvajícím ekonomickým růstem, silnými podmínkami na trhu práce a střednědobou inflací kolem dvou procent,“ shrnuje závěry zasedání dokument. O Trumpovi se vůbec nezmiňuje, pouze nepřímo o jeho politice.

Zpráva ale přiznala otevřené téma rychlejšího či silnějšího zvyšování sazeb. Podle Fedu je možné, že pro zachování inflace na cílené hladině bude možná nutné současnou trajektorii trochu více naklonit. Prozatím se očekává jeden „hike“ v prosinci a další dva v následujícím roce.

Z eurozóny mezitím přišla příznivá data o inflaci, která dle očekávání potvrdila meziroční změnu cen o 2,1 procenta. Jelikož šlo ale o očekávaný výsledek, pozitivní efekt se na euro nedostavil.

Optimismus se pro euro nedostavil ani po jednání britské premiérky Theresy Mayové, která v Bruselu jednala se zástupci států Evropské unie. Předseda Evropského parlamentu její vystoupení komentoval povzdechnutím, že Mayová nepředložila „nic obsahově nového“. Celé setkání se tak neslo pouze v duchu ujišťování, že se brexit obejde bez výrazných problémů.

V součtu výše zmíněného tak během včerejšího dne euro proti dolaru významně oslabovalo a dostalo se se pod úroveň 1,1500 EURUSD. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1498 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,72 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1480 do 1,1588 EURUSD.*

Člen bankovní rady České národní banky Oldřich Dědek v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že by centrální banka mohla zvyšovat sazby pomaleji. Podle něj pomalejší zvyšování sazeb „neohrožuje splnění inflačního cíle“. Na druhou stranu to byl právě Dědek, který jako jediný na posledním zasedání bankovní rady hlasoval pro zachování sazeb, zatímco ostatní rozhodli o jejich zvýšení. Jeho slova tedy nejsou překvapivá a je otázkou, jestli vůbec mohou něco na dalším zasedání změnit. Na otázku, zda bude příště hlasovat pro zvýšení sazeb, ale neodpověděl.

Koruna na sílící dolar nestačila a během dne oslabila až k hranici 22,48 USDCZK. K slábnoucímu euru si tak stejně slábnoucí koruna udržovala po většinu dne kurz kolem 25,84 EURCZK. 

Dnes ráno se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,85 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,78 až 25,89 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,30 do 22,51 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter