Fed se zvýšit sazby neodvážil, navíc zatemnil výhled. Dolar slábne

AKTUALIZOVÁNO: Americká centrální banka Fed na červnovém jednání měnového výboru FOMC nepřistoupila k dalšímu zvýšení úrokových sazeb. Ty tak po posledním růstu v prosinci minulého roku zůstávají v pásmu 0,25-0,5 procenta. Takové rozhodnutí bylo široce očekáváno po posledních datech z amerického trhu práce, který vykázal nejslabší tvorbu nových pracovních míst za poslední šest let. Americký dolar skokově oslabil k euru od hladiny 1,1240 až k úrovni 1,1280 EURUSD. Wall Street následně uzavřela se ztrátou 0,2 % u indexů S&P 500, DJIA i Nasdaq.

Centrální banka nesignalizovala, kdy sáhne k dalšímu zvýšení sazeb. Podle analytiků ale její prognózy ponechávají prostor k tomu, aby mohla základní úrok zvýšit na červencovém zasedání. Fed uvedl, že „ekonomická aktivita poroste mírným tempem a ukazatele trhu práce se budou zlepšovat“ i při postupném zvyšování úroků.

Většina vedoucích představitelů Fedu nadále očekává, že banka v letošním roce zvýší sazby dvakrát. Oproti březnovému zasedání měnového výboru se ale výrazně zvýšil počet těch činitelů Fedu, kteří počítají pouze s jedním zvýšením sazeb.

Sledujeme živě a vy můžete na Roklen24 také tiskovou konferenci šéfky Fedu Janet Yellenové. Yellenová na ní krom jiného potvrdila, že statistika trhu práce za květen byla výrazným důvodem pro dnešní rozhodnutí Fedu a že celkově oživování amerického trhu práce – byť pokračuje – výrazně polevilo. Ze jeden z důvodů dnešního rozhodnutí Fedu označila také téma Brexitu.

 

Fed po červnovém jednání FOMC vydal novou ekonomickou předpověď. V ní počítá s nižšími úrokovými sazbami proti výhledu z března za horizontem roku 2016. Konkrétně: takzvaná „funds rate“ za letošní rok je předpovídána na úrovni 0,9 %, v roce příštím na hodnotě 1,6 % (v březnu předpověď hovořila o 1,9 %), výhled pro rok 2018 prošel snížením na 2,4 ze 3 %.

Fed srazil také výhled růstu americké ekonomiky a to na 2 procenta z 2,2 procenta předpovídaných v březnu pro letošek, ač řekl, že „ekonomická aktivita nadále oživuje“. Pro rok 2017 Fed snížil výhled růstu americké ekonomiky na 2,0 z 2,1 %.

Zvýšení naopak potkalo cíle pro inflaci: letos na 1,4 z 1,2 procenta, příští rok na 1,7 z 1,6 %. 

Viditelné ochlazení výhledu Fedu přichází dva týdny po velmi špatné statistice nových pracovních míst v americké ekonomice. Za květen bylo očekáváno 160 tisíc nových pracovních míst, realitou bylo pouze 38 tisíc. 

Newsletter