Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Fed sebral opilým investorům pohár plný zisků

Klíčové body

  • Každý večírek jednou skončí. Fed dělá vše, aby se tak stalo co nejdřív.
  • Trhy budou vstřebávat rozhodnutí americké centrální banky v nadcházejících dnech.
  • Citlivost dolaru na vyšší sazby oslabila.
Zdroj: Depositphotos

Když jsem hledal přirovnání, které by se nejlépe hodilo na současnou situaci na finančních trzích, nenapadlo mě nic originálnějšího, než otřepaná floskule o poháru s punčem, který je odebírán investorům, jež jsou opilí svými zisky. Pro zpestření se pokusím zasadit tento obraz do českých reálií, které budou bližší našemu čtenáři.

Scénou je prostorný bar, kde probíhá opravdu kvalitní party. Alkohol všeho druhu teče proudem. Hodina již pokročila a na účastnících je znát velká únava. Feťáka Sama, přezdívaného Bahamy, odvádí policie, protože v nestřeženém okamžiku začal krást z kabátů peněženky a mobily hostů. V rohu místnosti sedí bezvládně muž v retro tričku s nápisem „Tesla Rožnov“ a spí. Pro některé rozjařené hosty si přišly manželky. Prostě party s velkým P. Jak to tak bývá, vytvořilo se také „zdravé jádro“ pijáků, kteří sedí za jedním stolem a dále si objednávají panáky, jako by měl ten večer skončit svět. Číšník Jerome, který zůstal celý večer střízlivý, protáčí panenky a snaží se jim vysvětlit, že už je čas jít domů. Nejhlasitěji se projevuje jistý Dow 30, který není k uklidnění, a sekunduje mu S&P 500. Všichni víme, jak tento obrázek končí. Dříve či později se všichni rozejdou a mnoho následujících dnů si budou léčit kocovinu.

Zasedání Fedu a následná tisková konference jejího předsedy Jerome Powella, která byla nejdůležitější finanční událostí včerejška, nepřinesla žádné velké překvapení. Fed ujistil trh ve svém cíli, a tím je snížení inflace v USA ze současné úrovně kolem 7 % na svůj dlouhodobý cíl, kterým jsou 2 %. Zároveň zvýšil základní úrokovou sazbu o 50 bodů. Akciový trh zareagoval velkou volatilitou, ale nakonec uzavřel zhruba na stejné úrovni, na které otevíral. Jestli si trhy objednají dalšího panáka nebo se konečně odeberou domů se vyspat, uvidíme v následujících dnech.

Reakce na měnových trzích na zasedání Fedu byla mnohem klidnější a konzistentnější. Dle teorie jsou pohyby kurzů měn funkcí jejich úrokového diferenciálu. Zde je nutno podotknout, že posilující nebo oslabující trend je dán dynamikou (tj. mírou změny) a ne absolutní výší úrokových sazeb. Posilování amerického dolaru, ať už v indexové podobě nebo reprezentováno konkrétním párem, v posledních týdnech ustalo. Tento zajímavý fakt se dá brát jako určitý signál. Měnoví obchodníci pravděpodobně nevěří, že by se úrokové sazby v Americe měly vydat ještě výše, než jsou současná očekávání. Pokud je to tak, americký dolar by mělo čekat období stability na současných úrovních.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0650 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,91 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0566 do 1,0731 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,28 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,80 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,22 až 24,32 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,64 do 22,95 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter