Fed těsně couvl od zvýšení sazeb kvůli světové ekonomice

AKTUALIZOVÁNO: Americká centrální banka Fed byla v září pověstný vlásek od zvýšení sazeb z historických minim. Přesto v rámci měnového výboru FOMC převážilo vyčkávaní na vyhodnocení dopadů zvolnění světové ekonomiky na tu americkou, ukázal zápis z jeho jednání. Americký dolar reaguje oslabením přes úroveň 1,1300 k euru. Přesně těchto slov se investoři obávali a předem byla označena za spouštěč oslabení dolaru. Eurodolar atakoval denní maxima nad 1,1310 EURUSD, 

V zápise z jednání měnového výboru Fedu 16. až 17. září je zakotveno, že FOMC neshledal v rámci období mezi jeho zasedáními důvod ke změně výhledu pro americkou ekonomiku, považuje ale za rozumné „vyčkat na další informace“, které jeho pohled potvrdí a vyvrátí, že se výhled pro hospodářství USA nehorší.

Vystoupení šéfky Fedu Janet Yellenové po rozhodnutí o sazbách ŽIVĚ

Domácí spotřebitelské výdaje a realitní trh hodnotí Fed jako plynule se zlepšující a trh práce jako v souladu s jeho výhledem. Důležitým faktem zde ale je, že jednání proběhlo před zveřejněním zářijových velmi špatných dat z trhu práce v podobě tvorby pracovních míst.

Po dnešku je letošní růst sazeb Fedu utopií

Ta v úvodu října ukázala na hluboký propad nových míst (142 tisíc místo zhruba 200 tisíc, která lze  hodnotit jako zdravé číslo) a ekonomy a analytiky ihned přiměla posunout svá očekávání pro růst sazeb Fedu až do března roku 2016 z nejprve září a pak alespoň prosince letošního roku. Jak ukázal zápis, v rámci FOMC stále převládá názor, že je vhodné zvýšit sazby do konce tohoto roku.

Obavy z vývoje světové ekonomiky začínají u čínské devalvace měny z 11. srpna. Zpomalení čínské ekonomiky vedlo k prudkému propadu světových komoditních trhů, což tlačí níže i americkou inflaci jako jeden z cílů měnové politiky Fedu. Za rok do srpna dosáhla pouze 0,3 procenta a je pod cílem Fedu od dubna roku 2012.  

Mezinárodní měnový fond tento týden předpověděl, že tempo růstu světové ekonomiky v letošním roce zpomalí na 3,1 procenta z loňských 3,4 procenta. Zhoršil tak svou červencovou prognózu, podle které měl růst činit 3,3 procenta. Odhad letošního růstu ve Spojených státech však fond zvýšil na 2,6 procenta z červencových 2,5 procenta.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem 

Newsletter