Fed úřadoval. Dolar byl naposledy tak levný před dvěma a půl roky

Včerejší zasedání Fedu nepřineslo žádné překvapení. Trhy ovšem reagovaly poměrně zajímavě, a to v neprospěch dolaru. Americká měna je tak vůči euru i koruně nejlevnější za zhruba posledních dva a půl roku. 

Americká centrální banka včera oznámila, že sazby ponechává na aktuální úrovni 1 % až 1,25 %. Tento krok se všeobecně čekal. Stále však platí, že by Fed měl letos přistoupit k celkem třem kolům navyšování sazeb. Dvě máme již za sebou a to poslední by podle očekávání mohlo přijít pravděpodobně v prosinci. Na druhou stranu, vzhledem k posledním relativně holubičím vyjádřením představitelů banky, která jsou navíc doplněná o ne zcela přesvědčivý vývoj ekonomiky, agentura Bloomberg vidí pravděpodobnost prosincového „hiku“ na pouhých 39,7 %.

Fed sazby nezvýšil. Osekávání bilance možná začne v září

Pozornost trhu se dále zaměřovala na plán osekávání bilance Fedu, která vinou programu QE a následných reinvestic výnosů z nakoupených instrumentů dosáhla astronomických 4,5 bilionu dolarů. Podle nejnovějších informací měnového výboru by tzv. kvantitativní utahování mělo započít „relativně brzy“, což si mnozí vyložili jako příští termín zasedání, které proběhne 20. září.

Z hlediska hodnocení Fed opět potvrdil, že se americká ekonomika vyvíjí mírným růstem. Kondice trhu práce je silná a očekává se její další zlepšení. Jedinou vadou na kráse je inflace, u které banka z hlediska krátkého období předpokládá její setrvání pod 2% inflačním cílem. Přibližovat by se k němu měla až ve střednědobém horizontu.

V návaznosti na tyto informace dolar krátce oslabil až k 1,177 EURUSD, což odpovídá úrovním z ledna 2015. Ve dvojici s korunou jsme se na moment dostali až k 22,11 USDCZK, tedy k minimu naposledy spatřenému v prosinci 2014.

Aktuálně výše zmiňované dvojice předchozí ztráty mírně umazávají, a to na 1,173 dolaru za euro a k 22,19 koruny za dolar.

Co se týče české měny, její vývoj za poslední dva dny jde spíše do strany a drží se v rozmezí 26,01 až 26,05 za euro. Hranice 26,00 až 26,01 EURCZK se tak jeví jako poměrně silný support, od kterého se kurz již několikrát odrazil. Aktuálně se koruna obchoduje těsně pod 26,03 EURCZK.

Z hlediska domácích dat nebylo ve středu nic naplánováno. I přesto jsme se ale dočkali jedné zajímavosti, a to vyjádření viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka. Ten ve svém článku pro časopis Bankovnictví uvedl, že úrokové sazby je možné použít pro nastavování cílů měnové politiky i finanční stability, jejich růst je ale omezen programem QE Evropské centrální banky.

Vzhledem k tomu, že ECB prozatím neplánuje výraznější omezování své měnové politiky, byť guvernér Draghi připustil, že možná diskuze o tzv. „exitu“ by mohla přijít někdy na podzim, mohla by strategie evropské měnové autority opravdu vstoupit do rozhodování ČNB. Nečekáme však, že by mohlo dojít na ohrožení avizovaného úrokového zvýšení, které by dle aktuální prognózy mělo přijít ve třetím čtvrtletí. Co však pravděpodobně, už jen vzhledem k evropskému QE, čekat nemusíme, je pravidelné zvyšování sazeb ČNB na po sobě jdoucích zasedání. Banka tak zřejmě sazby relativně brzy zvýší, ovšem poté si nechá čas na zhodnocení následné reakce.

ČNB brzdí vidinu vyšších sazeb, evropské QE a nulové sazby překážkou

Zaměříme-li se na dnešní dění, na domácí půdě bude klid. Ze zahraničí je možné zmínit Spojené státy, kde budou zveřejněny objednávky zboží dlouhodobé spotřeby a jejich jádrové vyjádření, v neposlední řadě pak přijdou nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti.

Vývoj kurzů pro dnešek vidíme v pásmech od 25,98 až 26,08 za euro, dále od 22,10 až 22,23 za dolar a od 1,170 až po 1,177 dolaru za euro.

Newsletter