Fed určí i směr koruny. Otestuje 27?

Euro vůči dolaru pokračuje ve včerejší konsolidaci poblíž úrovně 1,06 před dnešní tiskovou konferencí amerického Federálního rezervního systému, od které si mnozí slibují objasnění situace ohledně načasování zvyšování úrokových sazeb. Aktuální kurz evropské společné měny vůči dolaru dosahuje úrovně 1,0610 dolaru za euro.

V případě, že vyznění setkání Fedu bude naznačovat zvyšování sazeb dříve, než se obecně očekává, euro by mělo vůči dolaru zaznamenat nová 12letá minima, jež jsou aktuálně stanovena na 1,0457 dolaru za euro. Pokud se tento scénář potvrdí, euro by mohlo znovu započít poklesový trend z minulého týdne, jenž by v průběhu několika příštích týdnů mohl vést k dosažení parity vůči dolaru. Na druhé straně, v případě, že Fed bude více holubičí, než se očekává, euro by mělo zamířit výše.

Podle analytiků francouzské investiční banky BNP Paribas by nicméně růst eura, vzhledem k dlouhodobému klesajícímu trendu, nevalné ekonomické situaci v Evropě a probíhajícímu oživení americké ekonomiky, neměl mít dlouhého trvání a zároveň by mohl být příležitostí k prodeji eura. Komentáře guvernérky Fedu Janet Yellen na adresu silného dolaru by podle BNP Paribas mohly být jednou z mála věcí s dlouhodobějším negativním efektem na cenu americké měny.

Dojde Fedu „trpělivost“?

Česká koruna proti euru včera dosáhla svého maxima od ledna roku 2013 tj. od začátku intervencí ČNB. Během dne posílila až na úroveň 27,138 koruny za euro, aby den uzavřela o něco slabší na 27,25. Potvrzuje se tak, že koruna prozatím nemá důvod oslabovat ze současných pozic a hráči na trhu budou spíše pokoušet trpělivost ČNB s vidinou otestování hranice 27 korun za euro. Obecně na trhu mezi analytiky panuje názor, že nebude velký problém tuto hranici udržet, alespoň prozatím, bez nutnosti snížení sazeb do záporu. Proto lze nadále očekávat úzký koridor obchodování český koruny s nízkou kolísavostí a s rizikem překvapivého zásahu ČNB směrem na oslabení měny. Dnešní zasedání Fedu bude mít dopad i na zítřejší obchodování na EURCZK.

Koruna posílila i proti americkému dolaru ve vleku posilujícího eura proti dolaru. Denní maxima 25,49 koruny za dolar ale neudržela a zavírala o něco slabší na úrovni 25,7. Během dnešního dne lze očekávat konsolidaci kolem těchto úrovní před večerním zasedáním americké centrální banky, jejíž rozhodnutí bude mít zásadní vliv na další vývoj koruny proti dolaru, a tato reakce proti dolaru bude mít větší dynamiku než reakce koruny proti euru.

David Bianco (Deutsche): Silný dolar sráží firemní zisky

ČNB si ještě vezme slovo, čeká Commerzbank. Koruna na 29?

Newsletter