Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Fed večer zvýší sazby. Kdo vydělá a spálí se?

Na Wall Street začala obchodní seance, v průběhu které Fed po více než devíti letech zvýší úrokové sazby. Nebo ne. Že šance na naplnění této varianty vlažněji žije, naznačuje úvodní mírný pokles akcií? Možnost v titulku je stále hypotetická, Fed se může rozhodnout jít cestou vyčkávání. Přesto se stručně a tím nutně také zjednodušeně podívejme, jaké jsou základní reakce trhů na zvýšení úrokových sazeb centrální bankou.

Pokud nastane „hike“ a Fed zvedne sazby z devítiletého dna, akcie by měly zvolna vyměnit období nervozity a volatility za období utlumených výnosů. Podle stratégů Deutsche Bank takový časový úsek obvykle trvá rok až dva. Zejména firmy, které realizují většinu svého podnikání v USA, by s růstem sazeb Fedu měly zatraktivnit. Nadnárodním firmám naopak uškodí silný dolar jako posilující domácí měna, která doprovází růst sazeb, šířeji řečeno zpřísňování měnové politiky. Zdraží také zadlužení. A to zejména u těch firem, které u svého dluhu přistoupily na proměnlivé úročení místo pevného.

Goldman Sachs poznamenává, že podle jejích historických analýz zejména první tři měsíce po růstu sazeb si nejsolidněji vedou nejkvalitnější akcie na trhu (blue chips), se silnou korporátní bilancí. Dobře by se dle Goldman Sachs mělo vést také titulům. Osvěžit by vyšší sazby měly střadatele a odtud zprostředkovaně alespoň z části také ochotu utrácet (rostou mi úspory, mohu vynakládat víc).

Pro ekonomiku znamená růst sazeb útlum jejího dopingu a tedy směr sníženého růstu (či recese) namísto směru dopované akcelerace růstu HDP. Deutsche Bank spočetla, že v jí evidovaných 118 cyklech zvýšení úrokových sazeb od roku 1950 byl pouze dvakrát meziroční růst HDP menší než 4,5 procenta. Jenže – tentokrát je to i pro Fed jiné. Sazby totiž – pokud dnes – bude zvyšovat z historicky takřka nejnižšího růstu ekonomiky.

Fed v Atlantě například předpovídá, že třetí čtvrtletí přinese anualizovaný (tedy na celý rok přepočtený) růst americké ekonomiky pouze o 1,5 procenta po tempu 3,6 procenta ve druhé čtvrtině roku. „Zvyšování sazeb za takto vratké ekonomiky může být opravdu riskantní,“ zní nejen z Deutsche Bank.

Podobně jako akcie byly v měsících a týdnech s blížícím se možným zvýšením sazeb Fedu volatilní také dluhopisové trhy. Zatímco na počátku cyklu zvyšování sazeb výnosy dluhopisů nijak prudce nereagují, na jeho konci podle Deutsche Bank klesnou přesvědčivě – s poklesem sazeb. Jde o aktiva s pevným výnosem, pro která fungují úrokové sazby přímou úměrou.

Stratégové z Charles Schwab například očekávají, že dříve než k absolutnímu pohybu výnosů na dluhopisech zvýšení sazeb Fedu vyvolá zploštění výnosové křivky – výnosy dlouhodobého dluhu se sblíží relativně vůči krátkodobému dluhu.

Teď zbývá počkat na 20. hodinu a zjistit, jestli se scénář v titulku naplní, nebo bude odsouzen k odkladu. Do prosince? Do roku 2016?

PS: Wall Street je (v 16:47) zhruba na nule, což odpovídá malé naději na zvýšení sazeb. Dle futures je pravděpodobnost kroku zhruba 25 %.

Newsletter