Fed velí: Připravte se! Vyšší sazby možná již brzy

Další kolo navyšování amerických sazeb je možná blíže, než si myslíte. Potvrdil to dnešní zápis z posledního zasedání měnového výboru Fedu, který hovoří o možné „poměrně brzké“ akci. Proč ?

Tzv. Fed Minutes ukázaly, že hlavním motorem zrychleného navyšování sazeb může být politika nové administrativy. S tím, jak chce prezident Trump uplatňovat přístup deregulace, snižování daní a vyšších vládních výdajů, je potřeba se na tyto kroky připravit. Hlavním bodem diskuze tak byla podle dokumentu otevřená debata o dopadech této politiky a jejich následné trvání.

„Mnozí členové měnového výboru vyjádřili názor, že by možná bylo vhodné opět zvýšit úrokové sazby, a to poměrně brzy,“ přepisuje server CNBC slova zápisu. Podmínkou tohoto kroku jsou samozřejmě dobrá ekonomická data z oblasti trhu práce a inflace, která budou v souladu s aktuální predikcí, či dokonce lepší. Stejně tak by do hry vstoupila i hrozba toho, že Fed v rámci politiky přestřelí své nastavené cíle. Ostatně, hned několik bankéřů potvrdilo, že pravděpodobnost tohoto přestřelení je vysoká.

Pouze pár členů výboru pak vyjádřilo přesvědčení, že navýšení sazeb během příštího, tedy březnového zasedání, by bance poskytlo mnohem větší flexibilitu reakce v návaznosti na možný lepší než očekávaný ekonomický růst.

Dolar jede. Yellenová varovala před zdržováním vyšších sazeb

Na druhou stranu, banka si nechává otevřená vrátka, pokud by se budoucí scénář vyvíjel přesně opačně, než se čeká. 

„Účastníci zasedání zdůraznili, že FOMC může být donucen změnit způsob komunikace ohledně očekávaného vývoje úrokové politiky, pokud by došlo na to, že budou ekonomické podmínky jiné, než výbor původně odhadoval, či pokud se jakkoliv změní další výhled.“  Podle dokumentu totiž existují rizika, která by, pokud by se opravdu realizovala, vyžadovala zcela jiný přístup, než který teď většina považuje za vhodný.

Jedním rizikem jsou například dopady očekávané fiskální expanze či rapidní nárůst inflačních očekávání. Ve hře je rovněž i možná hrozba posilujícího dolaru.

Suma sumárum, banka během posledního zasedání nakonec ponechala sazby beze změny v pásmu 0,5 až 0,75 %

„Většina členů FOMC si nadále myslí, že – vzhledem ke zvýšené nejistotě ohledně výše, kompozice a načasování možných fiskálních změn a dalších opatření nové administrativy a jejich dopadů na ekonomiku a inflaci – je potřeba počkat do doby, než bude další výhled mnohem jasnější.“

Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

Co se týče velikosti bilance Fedu (4,5 bilionů dolarů), o té se hovořilo velmi málo a ve výsledku bez jakýchkoliv klíčových výstupů.

Další zasedání Fedu proběhne v termínu 14.-15. března. Odhady zatím pracují s pravděpodobností 22 % na zvýšení sazeb o 25 bazických bodů.

Reakce trhů?

Wall Street se po zveřejnění dokumentu obchoduje smíšeně. Index S&P 500 klesá o -0,11 %, Nasdaq pak o -0,08 %. Jediný Dow Jones roste, a to o +0,09 %.

Dolar registruje oslabení o více jak 0,2 % až k 1,056 EURUSD.

Euro jako hedge. Pozor však na dolarový ping pong

Newsletter