Fed: Vyšší sazby na spadnutí? Většina je pro

(Aktualizováno 22:10) Jak se zdá, tak zvýšení amerických sazeb je na spadnutí. Alespoň tomu naznačují tzv. Fed Minutes, neboli zápis z posledního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému.

Dle zveřejněných informací je většina členů vedení Fedu nakloněna vyšším sazbám, přičemž podmínek potřebných pro tento krok by mohlo být dosaženo v době příštího zasedání, tedy v prosinci. Jedinou „vadou na kráse“ je spekulace ohledně dlouhodobého potenciálu americké ekonomiky, u kterého panuje určitý strach z jeho poklesu. Další obavy vyjádřilo jen pár zástupců vedení, kteří se obávají, že úroková normalizace proběhne až příliš agresivně.

„Americký finanční systém, jak se zdá, prošel bez problémů všemi globálními otřesy světových finančních trhů,“ přepisuje server  CNBC slova dokumentu. „Většina členů spatřovala rizika směrem dolů ve vývoji zahraničních trhů a ekonomik. Tyto obavy však zmizely, hrozby budoucího vývoje americké ekonomiky a trhu práce jsou téměř vyrovnané.“

Z krátkodobého hlediska jsou tedy obavy minimální. Ovšem z toho dlouhodobého jsou stále ve hře velké otazníky. Především se objevují u potenciálu americké ekonomiky, který se stále nachází na velmi nízkých úrovních. Řeč byla směřována především na úroveň reálné úrokové sazby, jež se dle členů centrální banky stále nachází na pokrizové hodnotě blízko nuly, což silně omezuje manévrovací prostor měnové autority.Činitelé Fedu také debatovali o možnosti, že tato krátkodobá sazba pravděpodobně zůstane pod úrovněmi, které byly normální během předchozích cyklů expanze. Tlak na růst ekonomiky a sazeb vytváří také nízký růst produktivity práce a stárnoucí populace, uvedli rovněž analytici Fedu.

I přesto, že dokument vyšel pro vyšší sazby poměrně pozitivně, stále je potřeba brát v potaz, že rozhodnutí Fedu se bude odvíjet především od kondice amerického hospodářství. Do hry tak mohou ještě vyjma zahraničních vlivů vstoupit i významná data, především ta z trhu práce a úrovně cenové hladiny. Rozhodnutí ohledně úrokové budoucnosti bude zveřejněno pro dvoudenním zasedání, které proběhne 17. a 18. prosince.

Po zveřejnění dokumentu dolar nejprve posílil k úrovni na 1,0631 dolaru za euro, odkud však své zisky odevzdal. Aktuálně se obchoduje na 1,065 EURUSD.

Hlavní akciové indexy se udržely v zisku. Index S&P500 zakončil výše o 1,62 %. Dow Jones si připsal 1,42 % a Nasdaq +1,79 %.

Za zmínku stojí dnes především akcie společnosti Apple, které zamířily vzhůru poté, co je banka Goldman Sachs zařadila na svůj seznam nejperspektivnějších akciových investic. Cena akcií výrobce populárních telefonů iPhone a tabletů iPad má podle banky prostor k nárůstu až o 43 % z dosavadních úrovní, napsala agentura Reuters.

Newsletter