Fed: Vyšší sazby prošly jen o vlásek

(Aktualizováno) Během dnešního večera byly zveřejněna tzv. Fed Minutes, neboli zápis z posledního zasedání Federálního rezervního systému, který proběhl 15. a 16. Prosince 2015. Dvoudenní sezení vedení americké centrální banky přineslo tolik očekávanou událost, kterou bylo zvýšení hlavních sazeb z technické nuly (0-0,25 %) na 0,25 až 0,5 %.

I přesto, že investiční publikum sázelo na tento krok (dle agentury Bloomberg se pravděpodobnost prosincového „hiku“ nacházela na 72 %), Minutesu ukázaly, že nešlo o zcela jistý výsledek, naopak prý krok prošel pouze „o vlásek“.

I přesto, že největší vrásky Fedu dělá inflace, dokument ukázal, že „téměř všichni účastníci výboru jsou přesvědčeni, že ve střednědobém výhledu se tempo růstu cenové hladiny vrátí zpět na úrovně 2 %.“  Medián odhadů pracuje s úrovní inflace na 1,6 % v roce 2016, v roce 2017 pak dosahuje 1,9 %. Až v roce 2018 by mělo být dosaženo vytyčeného cíle na dvou procentech.

Důležité je upozornit, že výsledek hlasování byl sice jednomyslný, avšak někteří členové důrazně uvedli, že jejich hlas „pro“ navýšení byl opravdu těsný, a to především kvůli nedůvěře v dostatečnou dynamiku růstu cen.

Fed v prosinci uvedl, že v letošním roce očekává další čtyři čtvrtprocentní zvýšení sazby, ze zápisu je ale patrné, že to bude záviset na vývoji inflace. Ta tedy i nadále zůstává hlavním fundamentem, který bude Fed sledovat. Na základě toho pak bude volit další postup ohledně úrokové „normalizace“. Minutes ukázaly, že naprostá většina členů měnového výboru vidí úrokové sazby v roce 2016 v pásmu 1,25 až 1,5 %.

Fed rovněž jasně uvedl, že cesta k vyšším sazbám bude pozvolná, jelikož je americká ekonomika stále křehká, a to obzvláště co se týče skomírajícího globálního růstu a již zmiňovanému problému s inflací. Právě druhá oblast nakročeno k lepším výsledkům. Vinu nese strmý pád ropy. Jen za dnešek Brent odepsal téměř 5,5 %, zatímco WTI více jak 5 %.

Další zasedání Měnového výboru Fedu proběhne 26 a 27. ledna. Agnetura Bloomberg uvádí, že minimum oslovených analytiků očekává, že během těchto dvou dní dojde k rozhodnutí o dalším kolem navyšování sazeb. Pozitivněji již vyznívá březen, ovšem je třeba brát v potaz ekonomický vývoj.

Po zveřejnění dokumentu dolar oslabuje o zhruba 0,2 %, což odpovídá 1,0776 EURUSD. Hlavní akciové indexy zůstávají i nadále v mínusu, a to S&P -1,18 %, Dow Jones -1,36 % a Nasdaq -1,08 %.

Obchodní den byl nakonec uzavřen v ještě hlubších ztrátách. S&P500 klesl o 1,31 %, Dow Jones o -1,47 % a Nasdaq odepsal -1,14 %. Na propadu trhů se podepsala nejen strmě klesající cena ropy, ale rovněž i geopolitické události. Především je řeč o informaci o tom, že KLDR provedla test vodíkové pumy.

Newsletter