Fed zavelel k akciové rally napříč světem

Evropské akciové trhy se vydaly po zvýšení sazeb Fedu k prudkému růstu a podobný vývoj vidíme napříč světem. Německý index DAX posiluje o více jak 3 procenta a růst pražské burzy  s přehledem vedou bankovní emise Erste Bank a Komerční banky.

Široký index evropských akcií Stoxx600 posiluje o více jak 2 procenta a navazuje na růst Wall Street i asijského obchodování. Fed včera poprvé od června roku 2006 přistoupil ke zvýšení pásma pro úrokové sazby z 0-0,25 procenta na 0,25-0,5 procenta. Trhy ale začaly sílit zejména poté, co šéfka Fedu Janet Yellenová na následné tiskové konferenci varovala před přeceňováním tohoto prvního zvýšení sazeb a avizovala, že měnová politika zůstane nastavena akomodativně.

Sílení amerického dolaru přináší ztráty euru, hlavní měnový pár se drží níže o půlprocento a pod metou 1,0850 EURUSD. Rekordní sérii deseti ztrát v řadě si proti americkému dolaru zapisuje čínský jüan. Je to nejdelší nepřetržitý pokles od roku 1994, kdy Čína zřídila devizový trh, napsala agentura Reuters.

Čínskou měnu poslala dolů čínská centrální banka kvůli rozhodnutí americké centrální banky (Fed) zvýšit poprvé za téměř desetiletí úroky. Peking stále přísně kontroluje vývoj směnného kurzu jüanu. Letos v srpnu centrální banka devalvovala oficiální kurz jüanu o téměř dvě procenta. Byla to největší změna oficiálního kurzu od roku 2005, kdy Peking zrušil navázání domácí měny na americký dolar.

Pohled na komoditní trhy nabízí červenou barvu, tedy pokles, u zlata o 0,3 procenta k 1065 dolaru za unci, stříbra o půlprocento ke 14 dolarům za unci. Vývoj je inverzní k posílení amerického dolaru. Na ropě vidíme návrat k rozpětí mezi dražší ropou Brent a levnější americkou lehkou ropou WTI, když jsme v minulých dnech pod tlakem poklesu cen ropy viděli pokles Brentu pod WTI. Severomořská ropa aktuálně obchoduje se ziskem desetin procenta nad 37,5 dolaru za barel a WTI naopak se ztrátou půlprocenta u 36,7 dolaru za unci.

Newsletter