Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Fed zvažuje negativní sazby a ropa hned tak nezdraží

Americké akcie dnes zakončily ve výrazných ztrátách a navázaly na poklesy trhů v Asii i Evropě. Výnos desetiletého dluhopisu americké vlády klesl nejníže za více než tři roky. Podle čerstvé statistiky inflace v USA zůstává pod dvouprocentním cílem Fedu, hlavně kvůli poklesu cen ropy a silnějšímu dolaru. Americká lehká ropa WTI dnes ztrácela pod 29 dolarů za barel. V Senátu promluvila šéfka Fedu Yellenová, podle které zůstává nejisté, kdy se ceny energií a kurz dolaru stabilizují.

Americká centrální banka (Fed) úplně nezavrhuje možnost zavedení záporných úrokových sazeb, ke kterému loni přistoupila eurozóna a nedávno i Japonsko, prohlásila Yellenová. „Neshazovala bych to ze stolu,“ řekla Yellenová před bankovním výborem Senátu. V závěrečný den svého dvoudenního vystoupení v americkém Kongresu řekla, že Fed o této možnosti opět uvažuje. Ve středu seznámila s pololetní zprávou o měnové politice výbor pro finanční služby Sněmovny reprezentantů. Prohlášení stáhlo akcie amerických bank. Index S&P 500 skončil ve ztrátě 1,2 % a DJIA dokonce 1,6 %. Nasdaq odepsal 0,4 %.

Yellenová: Vývoj ekonomiky ospravedlňuje pouze pozvolný růst sazeb Fedu

Yellenová poukázala na některé významné body v zotavování ekonomiky Spojených států. Připustila ovšem, že slábnoucí světová ekonomika a propad na akciových trzích znamenají větší riziko. Je však podle ní zatím příliš brzy na to, aby Fed dokázal říci, zda je toto nebezpečí již natolik vážné, aby změnilo dosavadní kurz měnové politiky.

Fed loni v prosinci poprvé od finanční krize let 2007 až 2009 zvýšil úrokové sazby. Investoři jsou ale stále skeptičtější, že Fed bude tváří v tváří znepokojivému dění na světových trzích schopen ve zpřísňování měnové politiky pokračovat. Yellenová ve středu naznačila, že Fed by mohl tempo dalšího zvyšování úroků zpomalit. „Tyto faktory skutečně mohou ovlivnit rovnováhu rizika nebo trajektorii ekonomiky, a tedy ovlivnit náležitý postoj v měnové politice,“ uvedla dnes šéfka Fedu. „V této chvíli je ale předčasné činit v této věci nějaký úsudek,“ odpověděla na jeden z dotazů. Závažností rizika pro růst americké ekonomiky se bude Fed zabývat na svém příštím zasedání v březnu.

Růst sazeb Fedu u ledu. Ropa prudce roste, dolar padá

Světové ceny ropy dnes po většinu amerického obchodování pokračovaly v poklesu a dolů je i nadále tlačily obavy z přetrvávajícího převisu nabídky nad poptávkou a příliš pomalé snižování produkce. Teprve v závěru seance ropa nabrala zhruba 1% zisk. Americká lehká ropa WTI se dostala do těsné blízkosti dvanáctiletého minima, na které spadla v lednu.

Poklesu cen nezabránily ani informace zdrojů agentury Reuters, podle nichž se někteří členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) snaží dosáhnout s klíčovými nečlenskými producenty ropy dohody o „zmrazení“ těžby na současné úrovni. S návrhem na dohodu údajně přišel venezuelský ministr ropného průmyslu Eulogio del Pino. „Ministr chce zorganizovat setkání před červnovým zasedáním OPEC, pokud bude dosaženo shody ohledně snížení nebo alespoň zmrazení těžby,“ řekl zdroj obeznámený se situací.

Těžba ropy OPEC vzrostla v lednu na dvacetileté maximum

Investiční banka Goldman Sachs dnes předpověděla, že ceny ropy zůstanou v prvním pololetí nízko. Zdůvodnila to nadbytečnými dodávkami suroviny na už tak přezásobený trh a zpomalováním růstu čínské ekonomiky. „Očekáváme, že ceny ropy se dál budou pohybovat mezi 20 a 40 dolary za barel,“ uvedla banka.

Newsletter