Fed zvedne sazby… věřit analytikům?

Poslední zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému je za námi. Záznam ukázal, že americké sazby sice zůstávají na technické nule, ale možné zvýšení by mohlo přijití do konce roku, a to rovnou až dvakrát.  Svou trochou však přispěla i „holubice“ Yellenová, která v rámci proslovu jasně zmínila, že by trhy neměly prvotní zvýšení nikterak přecenit, čímž opět zakonzervovala stávající „holubičí“ sentiment.

Pokud se tedy zaměříme na otázku „kdy“, někteří si ale i nadále udržují své „zda“, přistoupí letos Fed k normalizaci své úrokové politiky, vzniká další otazník ohledně samotných odhadů. Ve všech světových médiích jsme za posledních více jak šest měsíců byli svědky toho, jak ekonomové a analytici odhadovali první úrokové zvýšení. Každému, kdo situaci bedlivě sledoval, je jasné, že ani jedna skupina ze zmiňovaných není ve svých odhadech nikterak úspěšná. Po každém zasedání se ukáže, že většina predikcí je jednoduše úplně vedle.

Potvrzuje to i graf serveru Wall Street Journal mapující jednotlivé odhady od začátku letošního roku (viz graf). V lednu většina věřila nejvíce červnu. S každým dalším šetřením se však ukázalo, že podmínky pro červnové navýšení nejsou zcela ideální. Zlom poté nastal v dubnu, kdy se nadpoloviční většina přiklonila k září, jakožto onomu „osudnému“ měsíci.

Záři se tak stalo tou nejbližší dobou, kdy by se Fed podle většiny dotázaných měl chopit pomyslného úrokového žezla. Z dosavadní zkušenosti by však bylo na místě spíše čekat, že vedení Fedu už dávno přemýšlí o mnohem pozdějším datu, než téměř 80 % dotázaných ekonomů a analytiků.

Má tedy cenu věnovat vůbec nějakou pozornost těmto expertním odhadům? Upřímně řečeno, nemá, ale každý z nás to stejně tak bude dělat. O tom celém je i samotný svět financí, experti jsou neustále pod dohledem, každý se snaží vyčíst z jejich řeči i to, co tam ve skutečnosti vůbec není. Silně to připomíná střelbu na terč, kdy pokaždé mineme jen proto, abychom to mohli zkusit ještě jednou. Proto se připravme na září, kdy nás opět zasype halda predikcí expertů, kteří však neprokazují ani špetku vědomí o tom, jak jejich činnost v tomto směru zcela ztrácí smysl.

„Fed se bojí a má dobrý důvod“

Průzkum CNBC: Wall Street čeká růst sazeb Fedu ve 3Q

Newsletter