Fed zvýší v prosinci sazby. Jestli ho nezastaví Trump

Americká centrální banka ponechala i v listopadu sazby bez změny. Ač už je nějakou dobu jisté, že se odvážné predikce Fedu z minulého roku (čtyři zvýšení sazeb v roce 2016) nevyplní, druhé zvýšení sazeb v tomto utahovacím cyklu s vysokou pravděpodobností uvidíme, a to na prosincovém zasedání. Pokud – neuspěje Trump.

FED udělal maximum, aby na to trh připravil (a úspěšně: tržní pravděpodobnost prosincového utažení je nyní skoro 80 %).  Ze tří jestřábů, kteří požadovali zvýšení sazeb na předcházejícím zasedání v září, sice v listopadu zůstali jenom dva, ale z toho moc vyvozovat nelze: Eric Rosengren, který ještě v září utažení požadoval, tak nyní pravděpodobně nechtěl pár dní před volbami „kývat člunem“. Prohlášení po zasedání však bylo jasné. Zaprvé, FED vypustil zmínku o tom, že inflace „zůstane v nejbližším období nízká“, která byla stálicí předchozích zápisů. Zadruhé řekl, že čeká už jen na „trochu“ důkazů, že se inflace skutečně pohybuje směrem k cíli. A zatřetí dodal, že se zvýšila i tržní inflační očekávání, byť jedním dechem přiznal, že jsou stále ještě nízká.

Pokud uvážíme, že už v zápisu z předchozího zasedání v září stálo, že rozhodnutí nezvýšit sazby bylo „velmi těsné“ a pokud uvážíme, že data od té doby byla dobrá, je velmi pravděpodobné, že v prosinci 2016, tj. přesně po roce, dojde í ke druhému utažení politiky v tomto cyklu.  V podstatě jediným faktorem, který by tomu nyní mohl zabránit, je vzhledem k tomu, že americká data se za dalších 6 týdnů těžko výrazněji zhorší, pouze výrazná tržní turbulence.  Ačkoliv ji nečekáme, s případným vítězstvím Trumpa (nebo třeba se soudními tahanicemi o vítězství) to není zcela nemožný scénář. 

Newsletter