Fede, zvýšíš sazby? Co si myslí mocní bankéři světa

Je čtvrtek 17. září a veškerá pozornost je upřena směrem k Federálnímu rezervnímu systému. Dnes totiž jeho vedení vysloví tak dlouho očekávaný verdikt ohledně budoucí podoby americké úrokové politiky. Očekávání jsou dosti nejednotná. Průzkum agentury Bloomberg ukazuje, že většina expertů počítá s dalším pozdržením úrokového „hiku“, server CNBC naopak sází na jeho realizaci. Jasno bude dnes večer v osm hodin, přičemž tisková konference guvernérky Yellenové se koná o půl hodiny později.

Stav ekonomických podmínek pro zvýšení je stále smíšený. Růst největší ekonomiky světa je mírný a čeká se jeho pokračování, situace na trhu práce je taktéž pozitivní, vyjma zaostávání tempa růstu mezd. Těžce pod nastavenými cílem se ale nachází inflace, které se na 2% hranici dívá z hodně velké dálky. Negativním fundamentem je i situace v Číně, kde se vláda stále pere s propadem akciových trhů.

Pilíře rozhodování jsou tedy známé, stejně jako očekávání investičního publika. Jak se ale na otázku (ne)možného navýšení amerických sazeb tváří centrální bankéři z celého světa? Na to přináší odpověď server CNBC.

Haruhiko Kuroda, Bank of Japan

„Jakmile Federální rezervní systém navýší své sazby, je to důkaz toho, že obnova ekonomiky je dostatečně robustní. Možná si myslíte, že normalizace americké měnové politiky může mít nepříznivý dopad na rozvojové trhy, já se však tohoto nebojím.“

Agustin Carstens, Bank of Mexico

„Pokud Fed utáhne svou úrokovou politiku, bude to důkaz přesvědčení ohledně růstu cenové hladiny, ještě důležitější je pak pokles nezaměstnanosti a celková obnova ekonomiky.“

Elvira Nabiullinová, Ruská centrální banky

„Existují dva možné scénáře, které může mít navýšení amerických sazeb. Většina tržních hráčů tento krok opravdu očekává, proto se jeho realizace už dávno projevila v ocenění amerických aktiv. V rámci prvního možného scénáře by nemuselo dojít na žádné výraznější změny tržních podmínek. Nevylučuji však ani druhou možnost, kdy trhy zareagují velice nervózně, což by ve výsledku mohlo zasáhnout i ruskou ekonomiku.“

Raghuram Rajan, Rezervní banka Indie

„Můj dlouhodobý postoj je proti navýšení sazeb v době, kdy světové trhy prochází tak bouřlivým obdobím. Jde o silně očekávaný krok, který jednou musí být tak jako tak uskutečněn. Pokud se dnešní volatilita trhů uklidní, mohou být sazby navýšeny dříve či později.“

Newsletter