FedLeak: Napoví nám, co mělo být pět let tajné?

Americké centrální bance proklouzl dokument, který měl zůstat po pět let tajný. Podrobný výhled úrokových sazeb. Nechme stranou, že za to bezesporu „schytá“ další politickou kritiku a zabývejme se tím, zda z něho můžeme něco vyčíst. To něco v případě Fedu totiž ovlivňuje finanční trhy napříč světem.

Fed dnes oznámil, že se nedopatřením na jeho webové stránky dostaly předpovědi, které použil před šesti týdny za zasedání měnového výboru FOMC, který rozhoduje o sazbách a nastavení měnové politiky. Rozhodl se dokument ponechat zveřejněný. Jde o podrobné předpovědi pro tržní úrokové sazby až do roku 2020, z nichž lze soudit, s jakým nastavením měnové politiky Fed počítá. S jakým tedy?

Fed pracuje s cílovou sazbou (federal-funds rate) na konci roku 2015 ve výši 0,35 procenta. Následně očekává pozvolný růst sazeb na 1,26 procenta na konci roku 2016, 2,12 procenta na konci roku 2017 a až 3,34 procenta v roce 2020.

Informace na stránkách Fedu zde

Podle analytické zprávy ekonomů BNP Paribas takováto projekce sazeb odpovídá prudšímu tempu zvyšování úroků Fedem, než s čím je aktuálně na úrovni konsensu (tedy převládajícího názoru ekonomů a analytiků) počítáno na trhu.

Poněkud v nesouladu k tomu ale Fed neočekává prudký vzestup výnosů na 10letých vládních dluhopisech.  V posledním letošním čtvrtletí 2,63 procenta, na sklonku roku 2016 pak 3,14 procenta a v roce 2020 na jeho konci 4,2 procenta. Toto označuje Fed za středový (hlavní, základní) scénář očekávaného vývoje.

Na horizontu pěti let Fed nepočítá s tím, že by inflace dosáhla cílových dvou procent. Americkou ekonomiku vidí růst letos o 1,6 procenta a v roce 2020 – a to je docela hodně překvapivé – o pouze 1,8 procenta. Nezaměstnanost se má na tříletém horizontu dostat pod úroveň 5,2 procenta.

Podle ekonoma banky Barclays je cílová sazba 0,35 procenta na konci letošního roku ve shodě s buď jedním zvýšením úroků v září, nebo dvojím někdy dále do konce roku. Naopak ale podle ekonoma tento výhled vylučuje, aby letos Fed zvýšil sazby pouze jednou a to v prosinci.

Fed zvedne sazby letos a dvakrát? Euro nad 1,1300 – rozhodnutí FOMC, videozáznam TK Janet Yellenové

Newsletter