Americké výnosy rostou, efekt přelití vidíme i na ostatních bondových trzích. Dolar v zisku pod 1,0650 za euro. Rostoucí americké tržní sazby a silný dolar dostaly měny regionu do ztráty. Koruna nad 24,45 za euro.

Fedu hráblo, komentoval propad akciových trhů Trump

Akciové trhy ve Spojených státech zažily po středečním propadu další špatný den. Společně s tím utrpěl během včerejška i dolar, který se propadl téměř na dvoutýdenní minimum. S reakcí na pád Wall Street nečekal prezident Donald Trump, který označil chování Fedu za šílené.

„Fed se vymkl kontrole,“ prohlásil Trump. Podle něj za propadem na akciovém trhu stojí právě zvyšování sazeb americké centrální banky. „Fedu hráblo, nemá žádný důvod to dělat. Nemám z toho radost,“ uvedl.

Rozhodl se ale dle vlastních slov nevyhodit šéfa Fedu Jeroma Powella, který je podle něj příliš přísný. Otevřel tak otázku, která byla doposud pouze teoretická. Zákon, kterým byla před 105 lety založena americká centrální banka, totiž říká, že prezident Spojených států má pravomoc odvolat funkcionáře Fedu, pokud k tomu má důvod. Neuvádí ale žádné podmínky toho, jak má podobný důvod vypadat.

Možná i díky těmto ostrým vyjádřením dolar během dne oslabil až k hranici 1,16 EURUSD, což je ale stále méně, než by americký prezident rád viděl. „Dolar je velmi silný, velmi mocný, což dělá byznysu problémy,“ komentoval stav dolaru Trump, jenž dlouhodobě kritizuje Fed za zvyšování sazeb.

Meziměsíční růst cen v USA byl oproti očekávaným 0,2 procentům poloviční. Meziroční inflace tak zpomalila na 2,3 procenta a jádrová zůstala na původních 2,2 procentech. I když jsou výsledky pod očekávanými čísly, nelze očekávat, že by zásadně změnily předpokládaný plán zvyšování sazeb Fedu. I malá změna je ale v současné situaci signálem, který nelze podceňovat.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1593 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,06 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1517 do 1,1642 EURUSD.*

Česká měna během včerejška pouze reflektovala vývoj na světových trzích. Proti dolaru posílila až pod 22,27 USDCZK a vůči euru téměř na hranici 25,80 EURCZK.

Koruna se dnes v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,81 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,80 až 25,89 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,23 až 22,42 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter