Fidelity: Kam zamíří Wall Street po superúterý?

Ačkoli je tzv. superúterý důležité v prezidentské volbě, je velmi nepravděpodobné, že bude mít významný dopad na americké akcie. Uvedl to Nick Price ze společnosti Fidelity International.  Superúterý je součástí primárek a procesu volby příštího amerického prezidenta, jenž bude zvolen až 8. listopadu.

Skutečný význam superúterý je podle Price v tom, že testuje kandidáty z mnoha států, jak a zda jsou schopni bojovat na národní úrovni a nezabývat se jen jedním státem. „Díky tomu budeme lépe vědět, kdo bude v listopadu kandidátem na prezidenta a co to pro USA bude znamenat“, konstatoval Price.

„Do prezidentských voleb zbývá ještě několik měsíců a větší pozornost bude věnována zasedání Federálního rezervního systému dne 16. března,“ dodal Price. „Díky trhům, které zažily velmi volatilní start do roku 2016, budou investoři bedlivě sledovat, jaké načasování v utahování zvolí Fed. I když si myslím, že je nepravděpodobné, že v březnu dojde ke zvýšení sazeb, zdá se, že trhy podceňují pravděpodobnost, že sazby v USA vzrostou,“ naznačil.

Růst je podle něj i nadále mírně pozitivní a díky zvyšujícím se mzdám a inflaci, která pravděpodobně v příštích měsících poroste, možná dojde na další zvýšení sazeb v roce 2016.

Analýza Fidelity International vyvrací všeobecně rozšířenou domněnku, že američtí republikánští prezidenti zajistí, díky svým liberálnějším postojům k podnikání a ekonomice, lepší ekonomické podmínky a to bude generovat i růst cen na burzách. Tento předpoklad není úplně správný, pokud se cen akcií týče. Ačkoli naopak za demokratického vedení se akciím dařilo, vývoj cen na burzách je ovlivněn více jinými faktory než politickou příslušností prezidenta, zejména ve středně a dlouhodobém horizontu.

Za vlády demokratického prezidenta v USA vzrostly akciové trhy v ročním průměru o 10 procent, zatímco za vlády republikána jen o 1,8 procenta. %. „Tento trend je patrný v období od konce druhé světové války až do současnosti. Ceny akcií vzrostly o 11,4 % v průběhu funkčního období demokratických prezidentů, zatímco, když byli u moci republikánští prezidenti, vzrostly pouze o 4,8 %,“ uvedl Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.

 

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 28. únor 2016

 

 „I když burzy v USA ukázaly výrazně lepší výkon v průběhu funkčního období demokratických prezidentů Spojených států amerických, musíme při analýze brát vždy v potaz i související hospodářské a politické výzvy, kterým museli čelit jednotliví prezidenti,“ poznamenal Lessing s tím, že neexistuje přímá souvislost mezi politickou příslušností prezidenta a vývojem cen akcií na burzách, zejména ve středně a dlouhodobém horizontu. Investoři by se proto ve svém investičním rozhodování neměli nechat ovlivnit politickými volbami. Namísto toho by se měli i nadále důsledně držet své zvolené investiční strategie.

Newsletter