Fidelity: Změna sazeb Fedu? Minimální vliv na trhy

Americký Federální rezervní systém je klíčovou centrální bankou světa. Jím prováděná měnová politika pro největší ekonomiku světa má vliv nejen na domácí ekonomiku, ale rovněž i na všechny ostatní – a to se týká především pohybů s úroky. Po takřka deseti letech nastalo období zvyšování sazeb od technické nuly. Jak vážný bude dopad na trhy? O odpověď se pokusila Fidelity. 

Historický vývoj amerických sazeb

Během posledních 25 let Fed zvýšil své základní sazby celkem 38krát, snížení pak proběhlo celkem 32krát. Během tohoto období se základní sazby pohybovaly mezi 0,25 a 7,0 %  (viz graf ). Od prosince 1991 až do prosince 2015 proběhly celkem čtyři fáze zvyšování a pět fází snížení úrokových sazeb. Pro ty bylo charakteristické, že v delším časovém horizontu se základní sazby změnily jen v jednom směru. Zatímco čtyři období růstu úroků probíhaly po poměrně krátkou dobu, období těch klesajících obecně trvala déle. Nejdéle úrokové sazby klesaly od září 2007 do prosince 2015, tedy déle než osm let.

Vliv úrokové politiky na vývoj trhů

A jak se v tu samou dobu vyvíjely trhy? Během čtyř fází zvyšování úrokových sazeb mezi lety 1991 až 2015 dosáhl americký akciový trh podle údajů MSCI USA průměrného ročního výnosu 9,1 %. V případě Evropy měřené podle MSCI Europe zvýšil akciový trh svoji kapitalizaci až o 13, 4 %. Pro porovnání, akciové trhy v Tichomoří a na asijských rozvíjejících se trzích v tu dobu dosáhly záporných výnosů -2,0 až -6,9 % (vše viz tabulka č.1).

Během pěti období snižování úrokových sazeb se výkonnost akciových trhů ve Spojených státech pohybovala na 11, 8 %, v Evropě pak na 6, 9 %. Akciové trhy v Tichomoří a asijských rozvíjejících se trzích se během tohoto období vyvíjely také velmi pozitivně a dosáhly průměrných ročních výnosů ve výši 6,8 % a 13,4 % (viz tabulka č.2).

„Zvýšení základní sazby často znervózní investory. Posledním příkladem bylo dlouho očekávané zvýšení úroků Federálního rezervního systému, ke kterému došlo v závěru minulého roku. Nicméně pohled do minulosti ukazuje, že pro tuto nervozitu není vůbec důvod,“ okomentoval situaci Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu.  „Ve skutečnosti v době, kdy Fed zvýšil úrokové sazby, se americkým akciovým trhům velmi dařilo. A pokud se akciové trhy v USA a Evropě dostaly pod tlak v důsledku změn v základních sazbách, účinky byly jen krátkodobé a málo významné pro analýzu ročního průměru (viz graf č.2).“

Co z toho vyplývá? Investoři, kteří mají zainvestováno do amerických nebo evropských akcií by proto měli s klidem sledovat další růst úrokových sazeb, který lze ze strany Fedu očekávat.  Zbytečná panika dle Lessinga není zcela na místě.

Newsletter