FIFA vs. Wall Street aneb kdo si vydělá(val) víc

Fotbalová organizace FIFA je terčem celosvětové pozornosti. Poté, co byl odhalen korupční skandál vrcholného vedení, se od organizace distancují nejen fanoušci, ale i její sponzoři. Dle dostupných informací si provinilci skrze úplatky přilepšili o více jak 100 milionů dolarů. I přesto, že nebude pravděpodobně zjištěno, o kolik si korupčníci přesně vydělali víc, ukázalo se, že i běžný zaměstnanec organizace nikdy neměl hluboko do kapsy.

Mzdová studie společnosti Emolument ukázala, že si zaměstnanec FIFA mohl vydělat o 34 % větší částku, než pobírá průměrný trader hedgeového fondu. Průměrná roční mzda se ve fotbalové organizaci pohybovala na 242 tisících dolarů, což je o 25 % více než 194 tisíc dolarů, které pobírají bankovní tradeři, a o 34 % víc než 180 tisíc dolarů, co berou zaměstnanci hedgeových fondů.

„Profesionálové finančního průmyslu si museli s úlevou oddychnout, když zjistili, že na pomyslném vrcholu mzdového výsluní se nachází zaměstnanci organizace FIFA,“ řekla pro server CNBC Alice Leguayová z datové společnosti Emolument. „Propast mezi Fifou a průměrnou neziskovou organizací je přímo závratná. Potvrzuje to i fakt, že si zaměstnanci organizace vydělávali mnohem víc než tradeři, kteří jsou často označováni za ty největší chamtivce.“

Organizace FIFA sebe sama představovala jako neziskovou organizaci. Společnost Emolument však zjistila, že se v jejím případě mzdy pohybovaly na 3,7násobně vyšších úrovních, než je průměr běžné neziskovky, který se nachází na 66 tisících dolarů. Průměrná mzda mezinárodní fotbalové organizace tak předčila i svého evropského kolegu UEFA, kde si zaměstnanec přijde ročně na 177 tisíc dolarů.

Veškerá tato data byla vyhotovena na základě informací od 2700 zaměstnanců, kteří pracují v bankovnictví, hedgeových fondech a neziskových organizacích. Data ohledně mezd organizace FIFA pak byla vybrána z pravidelných ročních zpráv.

Nejbohatší manažeři na Wall Street

Náhled do peněženky londýnských bankéřů

Newsletter