Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Filecoin aneb čtvrt miliardy za neexistující produkt. Podvod?

Sdílená ekonomika je dnes v módě. Sdílí se již téměř vše od aut, kol, či bytů po šperky či deštníky. Proč tedy nesdílet i počítačovou paměť a ještě přitom nevyužít současný boom na trhu digitálních měn? Taková myšlenka zřejmě stála u zrodu projektu společnosti Protocol Labs, která se rozhodla vytvořit kryptoměnu s názvem filecoin. Tu lze získat výměnou za poskytnutí nevyužité kapacity vašeho počítače.

Nápad na sdílení počítačů vzbudil obrovský zájem

Protocol Labs tak chce splnit úžasný sen v oboru IT – vytvořit decentralizovaný systém datových center, který umožní provozovat v podstatě cokoli – flexibilně, rychle a samozřejmě s minimálními náklady. A aby nebyly platby za toto sdílení tak komplikované, vytvořili zakladatelé tohoto projektu hned i vlastní měnu.

Film: The Blockchain and Us

A proč vlastně ne? Proč někomu za úplatu neposkytnout stovky gigabytů, které by jinak beztak ležely ladem? Odezva byla rychlá a ohromná. Protocol Labs již za svůj nápad získal 250 milionů dolarů.

V čem je problém?

Háček? Uvedený projekt v realitě zatím ještě neexistuje. Filecoin je podle informací amerického blogu Zerohedge zatím jen ve stadiu návrhu. To však zřejmě nebrání tomu, aby za tyto mince firma kasírovala reálné dolary. Zájem o předprodej filecoinu byl přitom tak velký, že se po určitou dobu na internetové stránky Protocol Labs nebylo vůbec možné dostat.

A o nové mince přitom neměli zájem jen nějací šílení technologičtí nadšenci. Z vybrané téměř čtvrt miliardy dolarů připadá podle blogu tučných 52 milionů dolarů na investory z oblasti venture capital, včetně prominentních adres typu Horowitz či Winklevoss Capital.

A kdy bude filecoin uveden na trh? Firma Protocol Labs zatím žádný termín neoznámila. Leckoho zřejmě napadne otázka, zda nejde jen o podvod…

Takových už bylo

Na jednu stranu je pravdou, že takovýto průběh není zas až tak neobvyklý. U řady nových kryptoměn se vyberou peníze ještě dlouho předtím, než jejich tvůrce vůbec generuje první minci. Například ethereum, které je dnes po bitcoinu z hlediska tržní kapitalizace druhou největší kryptoměnou, bylo uvedeno na trh až téměř rok po svém předprodeji. A ti, co si nakoupili včas, si na tom neskutečně „namastili kapsy“. Stejně jako každý jiný startup, potřebuje i takovýto projekt nejdřív kapitál, aby se mohl rozjet naplno.

Kryptoměny jako tikající časovaná bomba? Pohled spolutvůrce etherea

Krachující kryptoměny

Na druhou stranu, případů, kdy takový kryptoměnový projekt nedopadl dobře, také není málo. Například DAO. Kryptoměna, která byla uvedena na trh v květnu 2016 a která tehdy vynesla jeho tvůrcům rekordní sumu 120 milionů dolarů v tokenech etherea. Již v červnu však měna DAO zkolabovala kvůli chybě v bezpečnosti a krátce na to bylo zastaveno její obchodování na velkých kryptoměnových burzách. Kdo do této měny investoval, přišel o půl roku později úplně o všechno.

Další útok na kryptoměnové peněženky. Co to bylo nyní?

„Fuck ´em“

Další příklad? Podle portálu Motherboard jistí vynalézaví vývojáři letos v červenci využili současného boomu a vytvořili digitální měnu s názvem FUCK. Během pouhých 30 minut její anonymní tvůrci vybrali 30 tisíc dolarů. To sice není bůhvíco, ale vezmeme-li v úvahu, že vývoj FUCKu trval podle jednoho z jeho tvůrců jen dva a půl týdne, není to vůbec zlé.

Podle Jacksona Palmera, vývojáře měny Dogecoin, ke které tvůrci FUCKu svou měnu přirovnávají, je však komunita kolem FUCKu založena pouze na zisku a vývojáři nakonec jen shrábnou peníze. „Podle mého názoru je to vrchol kapitalismu,“ cituje Motherboard Palmera. „Prodávají jen vzduch.“

Jeden z tvůrců měny FUCK sám v telefonickém rozhovoru s redaktorem serveru Motherboard údajně prohlásil, že celý trh ICO (initial coin offering, primární nabídka mincí) je tvořen lidmi, kteří sypou miliony dolarů firmám prodávajícím nápad bez produktu, kterým by vložené prostředky kryly. Když se ho redaktor zeptal, co by řekl tomu, kdo by totéž prohlásil o tokenech FUCK, vývojář odpověděl: „Fuck ´em.“

Opatrnost nade vše

U filecoinu se dá očekávat, že by se, už jen s ohledem na účast prominentních investorů, neměl na seznam takovýchto negativních příkladů dostat. Protocol Labs se navíc dokonce dušuje, že ICO bude za podpory právníků dobrovolně podléhat normám amerického dozoru nad trhy s cennými papíry (SEC).

Přesto je však třeba počítat s tím, že současný boom na trhu ICO láká další a další ziskuchtivé jedince a že se stále někdo bude snažit vydělat reálné peníze na nereálných projektech. Když už se tedy investor na extrémně volatilní a nejistý trh digitálních měn odváží, měl by se mít stále na pozoru a v první řadě volit alespoň ty již zavedené. Člověk nikdy neví.

Bitcoin cash ultras budou slyšet, časem po nich ani pes neštěkne

Newsletter