Finanční trhy ovládlo „H4L“ se vším všudy

Klíčové body

  • Poslední americká čísla o inflaci nahrávají scénáři „vyšší sazby po delší dobu“.
  • Dolar po pátečních datech zpevnil, americké výnosy vzrostly.
  • Korunu americká inflace výrazně nezasáhla.
Zdroj: Depositphotos

H4L je poměrně nová twitterová zkratka pro slova „higher for longer“. Toto spojení nabývá významu pouze v kontextu současného vývoje na finančních trzích a označuje postoj skupiny ekonomů a analytiků, kteří jsou přesvědčeni, že úrokové sazby, které zaznamenaly v minulém roce bezprecedentní růst téměř po celém světě, zde zůstanou po mnohem delší dobu, než si myslíme. 

H4L nebylo donedávna mainstreamovým názorem. Ekonomové se spíše přikláněli k tzv. „softlanding“ scénáři, ve kterém dojde k poklesu inflace na úroveň dvou procent a zároveň nebude destruována poptávka. Takový scénář by znamenal stoprocentní úspěch centrální banky. Druhým nejpočetnějším táborem byl tzv. „hard landing“, jehož zastánci tvrdí, že úrokové sazby vzrostly tak dramaticky, že to znamená nevyhnutelnou krizi ekonomiky, státních rozpočtů, nemovitostních a finančních trhů, jednoduše ekonomický armagedon. Jak už text napovídá, v názorech ekonomů došlo nedávno ke znatelnému posunu směrem k H4L. Jedním z hlavních důvodů změny byl páteční ukazatel inflace PCE, tedy výdajů na osobní spotřebu, který je nejpoužívanějším indikátorem pro rozhodování Fedu při stanovování výše úrokových sazeb. Očekávané PCE bylo 5 %, ve skutečnosti ale dosáhlo 5,4 % meziročně, což je neoddiskutovatelná chyba v předpovědích. Trhy zareagovaly poměrně jednoznačným způsobem. Výnosy dluhopisů vzrostly, ceny akcií klesly a dolar posílil. Obešlo se to dokonce bez všudypřítomné volatility, která dnes doprovází zveřejnění jakéhokoliv ekonomického ukazatele.

Co znamená H4L pro finanční trhy a měny? Hlavním důsledkem by měla být, spíše než posun cen jednotlivých instrumentů, změna uvažování aktérů. Úrokové sazby nebyly dlouho podstatným faktorem při uvažování, kam vložit své volné prostředky. Trhy, kde se výnos (hovoříme o bezrizikové úrokové míře) pohybuje kolem jednoho procenta byl nezajímavý. Tento postoj se musí změnit. Už jenom proto, že výnosy vzrostly tak dramatickým způsobem, že konkurují všem ostatním aktivům. Máme zde akciový trh, starou dámu ověšenou šperky a zásluhami, která má však spoustu vrásek a její chůze již není ladná a proti ní stojící úrokovou „princeznu“, která nabízí (v Čechách) 6 % a příslib mnohem větších kapitálových zisků. Koho si vybereme? Já mám jasno.

Posuny na měnových trzích, ke kterým došlo v pátek, jsou směrem k silnějšímu dolaru. Jedná se jak o pár USDJPY, tak i EURUSD. Česká koruna vůči euru je na svých historicky nejsilnějších úrovních, což je velmi zranitelná pozice na pozadí posilujícího dolaru.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0537 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 105,35 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0506 do 1,0632 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,44 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,59 až 23,68 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,23 do 22,55 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter