Finanční trhy si před sympóziem v Jackson Hole vzaly oddechový čas

Klíčové body

  • Z evropských měn se nejvíce daří norské koruně.
  • Koruna se obchoduje do strany v okolí 24,65 EURCZK.
  • Dnes začíná každoroční sympózium centrálních bankéřů v Jackson Hole.
Zdroj: Depositphotos

Turbulentní obchodování posledních dnů si včera dalo pauzu, což přineslo úlevu rizikovým aktivům. Měny regionu korigovaly předchozí ztráty, mírně rostly i akcie, euro se vůči dolaru pohybovalo do strany. Žádná důležitá data dění na trzích neovlivnila. V České republice v srpnu došlo ke zhoršení podnikatelské důvěry. U té spotřebitelské naopak došlo k prvnímu zlepšení od února.

Kurz koruny vůči euru se v posledních dnech ustálil okolo hranice 24,65 EURCZK. K zastavení ztrát domácí měně pomáhá kombinace mírného zlepšení nálady na trzích a intervence ČNB. V průběhu včerejšího obchodování se držela v úzkém pětihaléřovém pásmu, přičemž po většinu dne kurz mírně posiloval společně s ostatními měnami regionu. Nejvíce posílil forint, který se vrátil do oblasti kolem 410 EURHUF, což odpovídá zhruba jednoprocentnímu posílení. Vzhledem k předchozímu prudkému výprodeji o několik procent v rámci jednoho týdne je to stále pouze kosmetická korekce. V Polsku jsme sledovali míru nezaměstnanosti, která zůstala na 4,9 %, zatímco trhy očekávaly mírné zlepšení na 4,8 %.

Z ostatních evropských měn se v posledních dnech daří norské koruně, která bez větších korekcí posiluje již dva měsíce v kuse. Tento týden však její apreciace nabrala na obrátkách, a norská měna si tak za tři dny připsala přes dvě procenta zisků. Nyní se ale nachází na supportu v okolí hranice 9,66 EURNOK, kde tento pár našel swingové minimum koncem loňského října.

Norská měna, která je značně korelovaná s vývojem amerického akciového indexu S&P500, nyní nereflektuje jeho propad. Na silnější hodnoty jí pomáhá rostoucí cena ropy a frontloadování růstu úrokových sazeb. Cena ropy Brent se včera po třech týdnech vrátila nad hranici 100 dolarů za barel. Rostoucí sazby peněžního trhu zároveň potvrzují, že snaha norské centrální banky ohledně frontloadingu budoucích zvýšení úrokových sazeb je úspěšná.

Vzhledem k jejich prudkému růstu, nejisté budoucí ekonomické situaci a historické zkušenosti s přehnaným očekáváním, které jsme letos sledovali například u ECB, bychom se nedivili, kdyby u zacenění úrokových hiků došlo k  jistému zmírnění. Norská koruna je zároveň extrémně překoupená prakticky na všech časových rámcích, a tak by v příštích dnech mohlo dojít k vybírání zisků a mírnému oslabení.

V USA jsme včera sledovali data ohledně červencových objednávek zboží dlouhodobé spotřeby. Meziměsíčně došlo k jejich stagnaci, když trhy očekávaly mírný 0,6% růst. Trhy na tato data výrazněji nereagovaly a spíše vyčkávaly na začátek každoročního sympózia centrálních bankéřů v Jackson Hole, která začíná dnes. Na výstupy jednotlivých centrálních bankéřů se budeme soustředit ve zbytku týdne. Zajímavým účastníkem bude například guvernér japonské centrální banky Haruhiko Kuroda. Guvernér Fedu Powell pak promluví v pátek v 16:00 našeho času.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

dDolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0028 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,18 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od ,09869 do 1,0069 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,65 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,57 až 24,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,48 do 24,82 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter